Hormony a wypadanie włosów

Dzień dobry, od dłuższego czasu borykam się z wypadaniem włosów (wypadają całe, z cebulkami, kilkaset dziennie).  Ani lekarz ogólny, ani dermatolog ani ginekolog nie zlecili mi jednak wykonania badań hormonalnych (zlecono tylko TSH - jest w normie). Chodzi mi jednak o oznaczenie hormonów płciowych, androgenów, etc. Chcę je wykonać na własną rękę, skoro i tak są to badania płatne.  Które badania powinnam w związku z tym wykonać? Czytałam dużo o DHT i stosowanych w walce z nim inhibitorach alfa reduktazy. Czy zbadanie DHT wystarczy, czy konieczne jest zbadanie także pozostałych hormonów?   Dodam, że moja mama przeszła zator płucny, w związku z czym lekarz ginekolog odradził mi antykoncepcję hormonalną.  Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wypadanie włosów u kobiety, jeżeli jest związane z tłem hormonalnym, to najczęściej jest spowodowane nadmiarem androgenów.

W przypadku regularnych miesiączek lub innych dolegliwości z układu płciowego, takie podłoże jest mało prawdopodobne. Oznacza się prócz DTH, również estradiol, progesteron.

Ponadto elektrolity: magnez, żelazo, wapń.

Ponadto cennym badaniem w diagnostyce wypadania włosów jest Trichogram - badanie włosów pozwalające ocenić czy proporcje włosów w odpowiednich fazach wzrostu są zachowane.

Serdecznie pozdrawiam!