Hormony. Prośba o interpretację.

Zrobiłam badania hormonów, ponieważ od 15 stycznia nie mam miesiączki (mam 40 lat). Pierwszą miesiączkę miałam w wieku lat 9. Mam stan zapalny sutka, zmiana duża po antybiotykoterapii zmniejsza się, ale coś tam jeszcze jest, mam mastopatię tej piersi. Oto wyniki: FSH - 53,92, TSH - 4,876, FT3 - 3,23, FT4 - 0,91, estradiol - 75,64. Czy to tzw. ostra menopauza, czy jednak jakieś początki niedoczynności tarczycy? Nie wiem, czy mogę zapalenie piersi łączyć z hormonami, jestem pod kontrolą radiologów i lekarza prowadzącego oraz ginekologa. Hormony to inna sprawa i nie wiem, gdzie mam się z tym zwrócić. Nie chcę zaszkodzić sobie, więc jeśli to tylko menopauza, to da się z tym żyć, ale jeśli to objaw jakiejś choroby (o ile wskazują na to wyniki), to wolę już teraz podjąć jakieś działania. Poza tym nadal niewyjaśniona jest przyczyna zapalenia piersi, a jedynie podejrzenie, że na skutek urazu mechanicznego (co miało miejsce jakiś czas wcześniej). Dodatkowo spadła mi temperatura, dotąd miałam zawsze 36,6 st., teraz waha się między 35,6-36,2 st. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź, Beata.
40 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Na podstawie wyników badań stwierdzić można, że występuje u Pani niedoczynność tarczycy. Podwyższone jest ponadto stężenie FSH. Poziom estradiolu mieści się w granicach normy dla kobiet przed okresem menopauzy.

Poziom FSH wzrasta już na kilka lat przed menopauzą i tym można byłoby tłumaczyć odchylenie od normy, jednak bardziej prawdopodobne wydaje się, że przyczyną nieprawidłowości jest niedoczynność tarczycy, która rzutuje na gospodarkę innymi hormonami i wywołuje opisane przez Panią objawy.

Skutkiem niedoczynności tarczycy może być wzrost wydzielania prolaktyny (jednego z hormonów przysadki mózgowej), co przejawia się zaburzeniami miesiączkowania, może mieć także pośredni wpływ na utrzymujący się stan zapalny w obrębie piersi. Z niedoczynnością tarczycy łączyć się może również obniżenie temperatury ciała.

Niestety ropnie piersi u kobiet w Pani wieku mają skłonność do nawracania. Jedynymi skutecznymi metodami ich leczenia są antybiotykoterapia i ewentualna interwencja chirurgiczna.

Koniecznie powinna udać się Pani do endokrynologa. Zbada on Panią, zleci wykonanie dodatkowych badań i podejmie decyzję odnośnie dalszego leczenia.

Pozdrawiam.