Hormony tarczycy u niemowlaka

Witam serdecznie, chciałabym prosić o podpowiedź, czy powinnam udać się z moją 3,5-miesięczną córeczką do endokrynologa? A zaczęło się tak: pediatra podczas rutynowych badań stwierdziła, że widoczna jest asymetria i nieprawidłowe napięcie mięśni. Skierowano nas do neurologa i poradni rehabilitacyjnej. Neurolog stwierdziła, że psychicznie dziecko rozwija się prawidłowo, ale fizycznie-ruchowo ma bardzo dużo do nadrobienia i skierowała nas na pilną rehabilitację. Dodatkowo stwierdziła, że są zauważalne objawy związane z nieprawidłową gospodarką hormonami tarczycy i kazała zrobić badania. Nasza córeczka ma duże problemy z robieniem kupy, skórę ma suchą, z plamami czerwonymi i krostkami, często wypycha język, pocą jej się bardzo rączki. No, nie wiem... Odebrałam dziś wyniki badań, ale niestety nic mi to nie mówi, nie ma punktów odniesienia do norm. Wyniki są następujące: TSH - 1,35 mlU/l, FT3 - 6,64 pmol/l, FT4 - 18,43 pmol/l. Bardzo proszę o pilną odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wartości wyników hormonów tarczycy wydają się być prawidłowe (mieszczą się w zakresach norm stosowanych przez wiele laboratoriów), jednak koniecznie trzeba je zinterpretować w oparciu o normy laboratorium, w którym wykonywane było badanie (zawsze można poprosić o wartości referencyjne, jeśli nie umieszczono ich na wydruku).

Objawy, takie jak zaparcia, sucha skóra, nadmierna potliwość wymagają dalszej diagnostyki. Mogą wynikać m.in. z zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej, nieprawidłowego karmienia. Myślę, że nie trzeba zgłaszać się od razu do endokrynologa - proszę opowiedzieć o niepokojących objawach pediatrze, który zbada córeczkę, zleci odpowiednie badania i wtedy oceni, czy konieczna jest konsultacja specjalisty.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.