HPV a uprawianie sportów ekstremalnych

Mam pytanie do ginekologa: czy mając hpv można uprawiać sporty ekstremalne? (zwiększenie ciśnienia, krążenia). Zauważyłam, że po treningu mam krótkie brązowe plamienia bez względu na dzień cyklu. Mam ektopie krwawiącą kontaktowo (nadżerkę), oraz HPV onkogenny. Cytologię robię co pół roku (LSIL). Nie chciałabym rezygnować z treningów ale boję się że to może zaszkodzić. Co robić?

Lek. Tomasz Budlewski

Raczej nie ma to związku. Ale tego typu plamienia mogą wynikac z wielu innych przyczyn i konieczne jest wykonanie bezpośredniego badania lekarskiego a także dla pewności powtórzenie cytologii. Proszę koniecznie udac się do lekarza ginekologa.