HTZ a niedoczynność tarczycy

Mam 51 lat i miewam nieregularne miesiączki. Nie mam uderzeń gorąca i nocnych potów, ale cierpię z powodu zmiennych nastrojów i bóli kostnych i mięśniowych. Mam też nieznaczne mieśniaczki, które ponoć nie stanowią przeciwwskazania do HTZ. Od 10 lat leczę się na niedoczynność tarczycy. Zdecydowałam się na hormonalną terapię zastępczą, którą mam zacząć od następnego cyklu. Chciałabym dowiedzieć się, jaki wpływ będzie miała HTZ na moja tarczyce. Czy przytycie jest nieuniknione (nie jestem szczupła)....Czy można dzielic te plastry na pół by dawka była jak najbardziej bezpieczna, czy jest to niepotrzebne? Ponoć niskodawkowa terapia jest tak samo skuteczna. Ewentualnie jakie są plastry w dawkach minimalnych. Nadmieniam, że jeśli terapia będzie dobrze tolerowana chciałabym przedłużyć ją do końca mojego okresu pracy tj. 60 lat . Pracuję z dziećmi, a to wymaga bycia w formie, czy tego chcę czy nie. Pozdrawiam serdecznie

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry Pani
Usunęliśmy z Pani pytania nazwy leków, ponieważ polskie prawo zabrania umieszczania informacji o lekach dostępnych na receptę.
Odpowiadając na Pani pytania:
1) W przypadku prowadzenia hormonalnej terapii zastępczej boimy się jej wpływu na ewentualne komórki nowotworowe i przyśpieszenie ich wzrostu. Dlatego niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych są przeciwwskazaniem do stosowania HTZ, jeśli natomiast są to wygasające krwawienia miesięczne i mamy co do tego pewność to można ją stosować.
2) Niskodawkowa terapia może być skuteczna w eliminacji objawów jednak badania, które do tej pory przeprowadzono były na małych grupach, tak więc dobrze jest zacząć od niskodawkowej i ocenić jej skuteczność konkretnie u Pani. Jeśli okaże się niewystarczająca można przejść na klasyczną. Terapia hormonalna podawana w formie przezskórnej redukuje ilość powikłań.
3) Nie zaleca się dzielenia plastrów. Jeśli terapia ma być niskodawkowa należy skorzystać z przygotowanych do tego preparatów.
4) Wzrost masy ciała może się wiązać z HTZ jednak najważniejsza jest dieta i aktywność fizyczna - jeśli będzie Pani dbać o siebie to nie przytyje Pani a może wręcz schudnie.
Zapraszam na www.abcodchudzanie.pl po profesjonalne informacje dotyczące dbania o linię.