HTZ przy menopauzie

Witam! Mam 50 lat. Od kilku miesięcy zmagam się z problemami miesiączkowymi. W kwietniu miałam menstruację non stop przez 27 dni. W międzyczasie lekkie krwawienia. Później była przerwa 20 dni i kolejna miesiączka przez osiem dni. Po 10 dniach kolejna miesiączka przez pięć dni do 11 sierpnia. 18 sierpnia rozpoczęło się znowu miesiączkowanie. W między czasie miałam badania USG, które wykazały powiększenie jajnika. Diagnoza lekarska: "To normalne zaburzenia spowodowane wchodzeniem w wiek menopauzy". Lekarz powiedział również, że jeśli miesiączka przekroczyłaby czas 30 dni, należałoby rozpocząć kurację hormonalną. Nie są dla mnie uciążliwe wszelkie napady gorąca, brak snu etc. Chciałabym uniknąć kuracji hormonalnej. Zaznaczam, że nie rodziłam. Czy powyższe zmiany są niepokojące, czy też powinnam wskazać lekarzowi jakiś brak w przeprowadzonych badaniach i diagnozie. Dziękuję za odpowiedź. Marta

Witam serdecznie! Opisywana długość krwawienia przemawia za jej podłożem patologicznym. W żadnym wypadku tak długie krwawienie z dróg rodnych nie może być menstruacją. Przyczyn krwawień/plamień międzymiesiączkowych może być wiele. Właściwą może ustalić jedynie ginekolog po uprzednim przeprowadzeniu badania ginekologicznego z ewentualnymi badaniami dodatkowymi-obrazowymi i/lub obrazowymi. W treści zapytania nie cytuje Pani treści opisu badania USG, co uniemożliwia jego ocenę. Nie precyzuje Pani jednoznacznie, czy dolegliwości typu uderzenia gorąca itp. są mało męczące czy nie ma ich w ogóle. Menopauzę możemy rozpoznać na podstawie dokładnie zebranego wywiadu jak i badań hormonalnych. Jeżeli chciałaby Pani ostatecznie potwierdzić wstępne rozpoznanie lekarza, może Pani wykonać profil hormonalny. wydaje się jednak, że nie ma podstaw do podważania doświadczenia i wiedzy lekarza. Rozpoczęcie stosowania HTZ powinno wyeliminować problem krwawień międzymiesiączkowych. Pozdrawiam