Huśtawki nastrojów i strach przed samotnością

Witam.Od paru miesięcy mam zmienne nastroj.Raz tryskam pozornym szczęściem,mam głupawki,śmieje się ze wszystkiego,jestem nie do zniesienia.Innym razem jestem smutna,płaczę,chcę jak najszybciej umrzeć.Odczuwam wszystkie emocje bardziej niż normalni ludzie.Okaleczam się.Nie ma dnia żebym nie myślała o samobójstwie.Kocham i nienawidzę.Nie chcę samotności ale boję się bliskości.Odpycham innych moją osobą bo nie chce być zraniona.Dużo by pisać. Proszę tylko nie odsyłać mnie do psychiatry,chcę opinii.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Zmienność nastroju, huśtawki emocjonalne mogą świadczyć o wielu różnych chorobach natury emocjonalnej. Może być to np. cyklotymia, choroba afektywna dwubiegunowa albo osobowość chwiejna emocjonalnie. Drogą internetową nie da się niestety postawić diagnozy różnicowej i stwierdzić, co Pani dokładnie dolega. Chociaż wzbrania się Pani przed wizytą u lekarza psychiatry, to myślę, że jednak konsultacja psychiatryczna będzie konieczna, jeśli będzie Pani zależało na rzetelnym rozpoznaniu. Na podstawie zachowań i reakcji, które Pani u siebie zauważyła, można brać pod uwagę osobowość chwiejną emocjonalnie. W tym miejscu trzeba by było rozważyć, czy bliżej Pani do typu impulsywnego, czy typu borderline. Wiele cech, które Pani wymieniała, występuje u osób z borderline, o którym pomyślałam w pierwszym momencie, czytając Pani wiadomość. Są to jednak tylko moje podejrzenia i trzeba je zweryfikować u specjalisty. Borderline odznacza się przeżywaniem ciągłych kryzysów emocjonalnych połączonych z chęcią uniknięcia porzucenia i samouszkodzeniami. Z jednej strony border chce bliskości, uczucia, a z drugiej strony nieświadomie może robić wszystko, by się od drugiej osoby oddalić, ucieka przed nią. Osobowość borderline jest pełna wielu sprzeczności. Choremu towarzyszy uczucie pustki wewnętrznej, ma zaburzony obraz siebie i własnej tożsamości. Wchodzi często w intensywne, ale niestabilne związki. Ma niestabilny nastrój – raz rozpiera go nieopisana radość i szczęście, by za niedługo błahostka wprawiła go w płacz, smutek i przygnębienie. Jeżeli chce Pani więcej dowiedzieć się na temat osobowości chwiejnej emocjonalnie, jak i osobowości borderline, zachęcam do przeczytania artykułów: http://portal.abczdrowie.pl/borderline i http://portal.abczdrowie.pl/osobowosc-chwiejna-emocjonalnie. Ponadto mimo wszystko zachęcam Panią do konsultacji u lekarza psychiatry.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Po tak krótkim opisie trudno coś powiedzieć jednoznacznie. Aby napisać opinię potrzebny byłby dokładny wywiad i spotkanie. Np z psychiatra lub psychologiem- na które na ten moment nie jest Pani gotowa. Podobne jednak objawy mogą sygnalizować trudny okres, zmiany w tożsamości i postrzeganiu siebie, budowanie swojej tożsamości (szczególnie w kontekście Pani wieku), poczucia własnej wartości, celu w życiu itp. Opisane przez Panią objawy- szczególnie huśtawki nastrojów, myśli suicydalne- mogłyby także wskazywać na zaburzenie z kręgu zaburzeń afektywnych (np zaburzenia afektywne dwubiegunowe). Jednak nie da się postawić diagnozy tylko na tej podstawie. Potrzebny jest szereg innych objawów w określonym czasie, które możnaby zidentyfikować w trakcie wywiadu.
Podobne objawy mogą także znamionować zaburzenia osobowości (np typu borderline, szczególnie w kontekście samookaleczeń, myśli suicydalnych, lęku przed bliskością itp) jednak i tu- jak w przypadku zaburzeń afektywnych- nie da się stwierdzić tego po krótkim opisie i postawić diagnozy.