Idealna waga dla 5-latki

witam, moja corka ma 5 lat , 113 cm i 23 kg wagi. Czy jest to za duzo?. Zaczelam od 2 tygodni pilnowac nie podjadania i zdrowego jedzenia oraz zwiekszylam jej ruch codzienny. Prosze o info ile powinna wazyc Iza

Dzień dobry,
Wg siatek centylowych Pani córeczka jest wysoką dziewczyną i jej waga jest jak najbardziej prawidłowa. Książkowa masa ciała dla dziewczynki w wieku 5 lat, to w zależności od wzrostu i budowy ciała od 19 - 28 kg. Nie ma Pani więc żadnego powodu do niepokoju.
Abstrahując od masy ciała dziecka, z całego serca pochwalam Pani wkład w wyrabianie prawidłowych nawyków żywieniowych u córeczki i włączenie regularnej aktywności fizycznej. Są to czynniki niezbędne do prawidłowego rozwoju, prawidłowego ukształtowania się zarówno układu kostnego jak i sercowo-naczyniowego (akt. fiz.). Z kolei bardzo dobry nawyk jedzenia wyłącznie w porach głównych posiłków zaprocentuje w przyszłości gdy Pani córka zacznie już komponować swoje posiłki samodzielnie. Tak dobry nawyk jak niepodjadanie pomiędzy posiłkami wpływa bowiem korzystnie m.in. na prawidłową masę ciała, obniżenie ryzyka cukrzycy, miażdżycy, a nawet nowotworów. Pozdrawiam, wszystkiego dobrego!