Co oznacza dodatni wynik IgM w surowicy krwi?

Witam.

9 tygodni temu żonę ugryzł kleszcz. Po dwóch dniach zobaczyliśmy mały rumień (średnica ok. 1 cm) i oczywiście kleszcza i został usunięty kleszcz. Następnego dnia profilaktycznie poszliśmy do lekarza i lekarz zalecił antybiotyki i żona brała przez 2 dni, bo później się okazało że jest w ciąży :) i oczywiście antybiotyki odrzuciła. Teraz żona jakieś tydzień temu zrobiła sobie jakieś badanie za 60 zł na obecność boreliozy i ma nie mam wyników przed sobą, ale liczby się zgadzają: Igg-6,07 ujemny (ponoć dobry ten wynik) igm-46 dodatni norma do 22. Proszę powiedzieć co to oznacza ten wynik dodatni Igm? Czy to borelioza? Jaki to ma wpływ na ciążę? Co dalej?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

To jest wstępny wynik, który jeszcze nie potwierdza boreliozy. Aby ostatecznie zweryfikować rozpoznanie, należy wykonać test metodą Western blot.

W czasie ciąży leczy się boreliozę wg ogólnych standardów (nie stosuje się jedynie doksycykliny). Jak dotąd nie opisano negatywnego wpływu zakażenia Borelią na rozwój płodu. Najlepiej w razie wątpliwości skontaktować się z lekarzem chorób zakaźnych.

Serdecznie pozdrawiam!