II grupa cytologii i całkowicie estrogenna reakcja nabłonka

Dzień Dobry!
Mam 27 lat i dwójkę dzieci. Planujemy z mężem jeszcze kiedyś mieć jeszcze jedno maleństwo - dlatego mam pytanie. Ostatnio w marcu wykonałam kontrolne badanie cytologiczne - wynik :papa II i całkowicie estrogenna reakcja nabłonka.
Lekarz powiedział, że wszystko w porządku. Przeczytałam jednak, że takie wyniki są przy badaniach w pierwszej połowie cyklu - co związane jest z hormonami. Ja ostatnią miesiączkę miała 11.03 a badanie 29.03.
Dodam, że miesiączkę dostałam prawidłowo 08.04 (po 28 dniach cyklu).
Czy są powody do niepokoju? Powinnam dalej drążyć temat i udać się na dalsze badania?
Bardzo proszę o odpowiedź!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Myślę, że nie ma powodów do niepokoju. Badanie było wykonane najprawdopodobniej w okresie okołoowulacyjnym, czyli tuż po fazie folikularnej. Nabłonek nie był więc jeszcze poddany dużemu stężeniu progesteronu i zachował morfologię charakterystyczną dla fazy folikularnej (czyli pierwszej fazy cyklu). Jeśli miesiączkuje Pani regularnie i obserwuje objawy płodności (zmiana charakteru śluzu w okresie okooowulacyjnym na przejrzysty i/lub ciągnący się oraz obfitszy, ewentualnie wzrost temperatury ciała- jeśli ją Pani mierzy), to z pewnością nie ma Pani zaburzeń, które doprowadzić mogłyby do problemów z zajściem w kolejną ciążę. Wynik badania cytologicznego (II grupa) również jest w normie.
Pozdrawiam serdecznie!