Ile czasu żyje plemnik?

Witam, mam pytanie.
Ile czasu potrzebuje plemnik, aby przedostać się z pochwy po wytrysku do narządów rodnych. Kochałam się z chłopakiem w dniach płodnych bez zabezpieczenia i on skończył we mnie, ale przysnęliśmy. Po 2-3 godzinach dopiero się umyłam, dokładnie razem z pochwą.

Czy mogło dojść w tym czasie do zapłodnienia? Nie wiem co robić? Proszę o pomoc.
Jak szybko przedostaje się plemnik z pochwy do narządów?

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam serdecznie!

Irygacja pochwy, nawet przeprowadzona tuż po stosunku, nie jest skuteczną metodą antykoncepcyjną. Opóźnienie płukania zwiększa szansę zapłodnienia. Plemniki poruszają się z prędkością ok. 0,1 mm/s, żyją w drogach rodnych kobiety do siedmiu dni. Jeżeli była Pani w czasie stosunku w okresie płodnym to mogło dojść do zapłodnienia. W razie spóźniania się miesiączki radzę przeprowadzić test ciążowy.

Pozdrawiam serdecznie!