Ile dni należy uważać po ekstrakcji górnej ósemki?

Ile dni należy uważać po ekstrakcji górnej ósemki? Ósemka szybko usunięta, zębodół zaopatrzony opatrunkiem w gąbce, szycia ani antybiotykoterapii nie było. Nie miałam też potrzeby zażywania środków przeciwbólowych. Przez 40h od zabiegu uważałam ze wszystkim. Mija już 4 doba i dopiero dzisiaj pojawiło się lekkie uczucie dyskomfortu, swędzenia, rozpychania (trudno określić). Rozumiem, że to raczej objaw gojenia? I mogę już powoli wracać do normalnej aktywności i sportu?

Dzień dobry, zdecydowanie zależy od tego jaka dla Pani jest normalna aktywność sportowa. Odradzałabym wyczerpujące treningi. Natomiast umiarkowany sport jak najbardziej może już Pani uprawiać. Jeżeli uczucie dyskomfortu nie przeradza się w ból, jednocześnie nie wydziela się nieprzyjemny zapach z rany, to oznacza, że gojenie przebiega prawidłowo.

Po ekstrakcji ósemki do 12 godzin w ogóle nie powinno się szczotkować zębów, zaś w ciągu 1-2 tygodni należy myć zęby bardzo delikatnie. 4 doba to jeszcze czas, kiedy rana się goi i regeneruje. Nadal proszę uważać. Należy również unikać spożywania gorących potraw i napojów oraz jedzenia twardych produktów. Dzięki temu unikamy utraty skrzepu, który wytworzył się z krwi, podrażnień, a okolica poekstrakcyjna regeneruje się szybciej. Stosowanie się do tych zaleceń uchroni pacjenta przed powstaniem tzw. suchego zębodołu, który jest możliwym powikłaniem po usunięciu ósemek. Natomiast co do aktywności i sportu, to nie widzę przeciwwskazań.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl