Ile dodawać kalorii do diety 1000 kcal, aby uniknąć efektu jojo?

Witam. Jestem 19-letnią dziewczyną i przez jakieś 10-tyg byłam na diecie 1000kcal. Udało mi się schudnąć ok.11kg. Obecnie ważę 48kg przy wzroście 154cm. Od miesiąca stopniowo dodaję kalorie, co 50-100 na kilka dni. Mam pytanie czy to wystarczy aby uniknąć efektu jojo? Co powinnam robić, aby nie przytyć? Dodam, że ćwiczę 3 razy w tygodniu ok 40min.
KOBIETA ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Energetyczność na poziomie 1000kcal jest bardzo niska, przez co trudno uniknąć efektu jo-jo po zakończeniu odchudzania. W tym przypadku należałoby zwiększać kaloryczność w takim stopniu jak ma to miejsce teraz, dochodząc do poziomu zalecanego przy danych parametrach (minimum 1700kcal).
Jednocześnie warto pamiętać o przestrzeganiu zasad zdrowego odżywiania, które pomogą uniknąć nadmiernego wzrostu masy ciała w przyszłości.Na przyszłość odradzam stosowanie diet o tak niskiej kaloryczności.