Ile dziennie można spożywać miodu?

Witam, Ostatnio bardzo polubiłem miód. Chciałbym się dowiedzieć ile miodu dziennie mogę spożywać w codziennej zdrowej diecie , aby ta ilość nie okazała się zbyt kaloryczna? Proszę też o podpowiedź który miód ma więcej właściwości leczniczych :lipowy czy gryczany ? pozdrawiam

100 g miodu zawiera 324 kcal. 1 łyżeczka, to około 6 g, czyli około 20 kcal. Trudno jest określić ile miodu można zjeść. To zależy od stanu zdrowia (np. otyłość, anoreksja, cukrzyca itp.) i potrzeb kalorycznych. Te z kolei od wieku, masy ciała, skłonności do tycia i aktywności fizycznej. Ktoś, kto dużo i intensywnie się rusza może zjeść więcej - szczególnie po treningu. Dla pozostałych - ostrożnie 1 łyżeczka/dz. Podanie dokładniejszych ilości wymagałoby przeanalizowania indywidulanych potrzeb i wkomponowania miodu w zdrowy jadłospis. Miód zawiera fruktozę, ta zjadana w nadmiernej ilości bez towarzyszącego jej błonnika (jak w owocach), może szybko doprowadzić do otłuszczenia brzusznego.
Miód lipowy stosowany jest na przeziębienia, bolące gardło, spadek odporności, gryczany - na wątrobę, drogi żółciowe, serce, naczynia wieńcowe, stosowany również w stanach zapalnych dróg oddechowych. Szybkie przyłożenie miodu na oparzoną skórę zabezpiecza ją przed tworzeniem się pęcherzy i rozwojem zakażenia. Jak widac każdy ma swoje specyficzne działanie. Dlatego nie można stwierdzić, który lepszy. Każdy jest bardzo dobry w swoim rodzaju. Pozdrawiam :)