Ile dziennie spożywać kalorii, żeby schudnąć z brzucha?

Mam 14 lat i 159 cm zrostu, ważę 44 kg. Niektórzy mówią mi że mam nie dowagę , ale ja inaczej uważam, mój brzuch wygląda ciągle jakbym była napchana, chcę jakoś schudnąć właśnie w brzuchu bo niekomfortowo się z tym czuję. Chciała bym wiedzieć ile powinnam dziennie zażywać kalorii. Mam też inny problem, ale tym nie chce państwa dodatkowo obarczać. Z góry dziekuję
14 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
W Twoim przypadku wskaźnik masy ciała rzeczywiście wykazuje niedowagę. Odchudzanie nie jest więc zalecane, wręcz przeciwnie- zalecałabym zwiększenie podaży energii w codziennym jadłospisie, pochodzącej ze zdrowych produktów spożywczych . W kwestii modelowania partii brzucha, wystarczy wprowadzić codzienne, 15 minutowe ćwiczenia wykorzystujące mięśnie tej części ciała (skłony, półbrzuszki itp.)
abc zdrowie jest serwisem który zrzesza specjalistów z różnych dziedzin. Są tu więc do Twojej dyspozycji zarówno dietetycy, lekarze jak i psychologowie - z każdym problemem możesz się do nas zgłosić i każdy z nich jest równie istotny. Jesteśmy tu po to, aby pomóc, dlatego zachęcam do zadawania pytań.
pozdrawiam serdecznie

Witam,
Z całą pewnością problem nadwagi Cię nie dotyczy. Z danych które podałaś wynika, że masz bardzo szczupłą sylwetkę. Nie widzę wskazań do obniżenia kaloryczności diety, a wręcz przeciwnie sprawdziłabym w pierwszej kolejności czy dieta dostarcza odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych.
Problem „dużego” brzucha dotyczy wielu szczupłych osób i najczęściej wynika z dwóch przyczyn: z nieprawidłowej postawy czyli zgarbienia, przez co brzuch wydaje się wydęty oraz zbyt słabych mięśni brzucha.
Zalecam przede wszystkim ćwiczenia mięśni pleców i brzucha. Gotowe zestawy skutecznych ćwiczeń dostępne są w wielu miejscach w internecie, a także w prasie, również tej młodzieżowej. Najważniejsza jest konsekwencja w wykonywaniu ćwiczeń. Najefektywniej jest ćwiczyć 5 razy w tygodniu, tak aby mięśnie mogły odpocząć. Pamiętaj też o trzymaniu prawidłowej, wyprostowanej postawy.