Ile gram tłuszczu i białka dziennie dla 18-latki?

Witam, chciałabym się zapytać, ile gram tłuszczu i białka dziennie mogę zjeść? Mam 18 lat i jestem dziewczyną o wzroście 162 cm i wadze 55-57 kg. I jaki przyjąć rozkład na kg masy ciała? Ile kcal mogłabym spożywać dziennie ogółem? Pozdrawiam

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Wyliczona na podstawie wzorów Twoja podstawowa przemiana materii (PPM) wynosi 1420 kcal. Wartość PPM należy pomnożyć przez współczynnik aktywności fizycznej. Nie podałaś tego parametru. Zakładając, że jest ona umiarkowana, wówczas całkowita przemiana materii (CPM) wynosiłaby 1700 kcal.
Białka powinno być (jeśli nie chorujesz przewlekle) ok. 1 g na 1 kg masy ciała. Przy 56 kg powinno być ok. 56 g białka na dobę.
Tłuszcze powinny dostarczać ok. 30 proc. energii. W Twoim przypadku byłoby to 510 kcal z tłuszczu, czyli 56,7 g na dobę.
Pozdrawiam