Ile jeść, aby utrzymać wagę po zrzuceniu 15 kg?

Witam . Mam 17 lat i w ostatnich miesiącach zrzuciłem 15 kg . Mam ważne pytanie ile jeść żeby utrzymać tą wagę którą teraz posiadam (ważę 77kg i mam 183cm wzrostu) jestem typem który większość czasu wychodzi na dwór i około 2 razy w tygodniu uprawiam sport zależy mi na utrzymaniu tej wagi ile powinienem spożywać kcal żeby nie przytyć . Z Góry dziękuję

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam serdecznie
Przy podanej aktywności fizycznej i wieku, zalecana podaż energii (zgodna z aktualnymi normami żywienia) wynosi ok 3000kcal. Warto zadbać jednak o właściwy wybór produktów spożywczych (chude mięso, niskotłuszczowe produkty mleczne, pełnoziarniste produkty zbożowe, owoce, warzywa) tak, aby nie dostarczać organizmowi pustych kalorii w postaci słodyczy, czy żywności typu fast food. Ważna jest też regularność posiłków (5 posiłków dziennie w odstępach ok 4h). Przy deklarowanej aktywności i proponowanym trybie żywienia, masa ciała powinna utrzymać się w normie.