Ile kalorii dziennie jeść, by schudnąć?

Dzień Dobry! Mam 55 lat, 158 cm wzrostu i ważę 74 kg. Jak mam schudnąć? Postanowiłam liczyć kalorie, bowiem jem zdrowo, ale za dużo. Przeczytane lektury: 1. Poradnik żywieniowy - instytut im. prof. Ryszarda Lorenca w Krakowie (?); 2. Odchudzanie wg ś.p. Allena Carra (dzięki niemu rzuciłam palenie 3 lata temu i zyskałam 10 kg, ale książka o odchudzaniu już tak nie podziałała); 3. Montignac (nie udało mi się schudnąć); 4. Dukan (minus 7 kg potem odzyskanie wagi, wiosna b.r.); 5. Rozkosze odchudzania (Flavio Anusz) dzisiaj wróciłam do lektury. A we wcześniejszym okresie jakieś tam suplementy diety i tabletki, ale nie chce tego.

Wydawałoby się, że już wiem wszystko co jeść, ale... Nigdy nie liczyłam kalorii, a chyba powinnam, bo jem zdrowo, ale dużo. Przeszkodą są czasami trudno dostępne składniki potraw i brak konsekwencji. Ostatnio wróciłam do pieczywa, bez którego obywałam się długo. Na co dzień jem otręby. Nie ma sensu się rozpisywać, bo nie mam skutków wymarzonych. Chciałabym ważyć 65 kg (jak miałam tyle to gruba byłam strasznie, ale cóż), do 60 kg chyba już się nie uda, bo to było kilkanaście lat temu. Choroby - mam niedoczynność tarczycy, ale unormowaną bo biorę Eutyrox. Mam nadciśnienie tętnicze wykryte i leczone od 3 tygodni. Jestem dawno po menopauzie, chociaż dopiero 3 lata jak odstawiłam tabletki antykoncepcyjne. Obecnie ograniczona aktywność fizyczna, bo jestem 4 tyg. po zabiegu artoskopii kolana. Przedtem i potem też będę - co dzień 3 km w tę i z powrotem chodzę nordic walking (do pracy i z pracy). Bardzo mi się to podoba i rzeczywiście efekty są, ale trzeba mniej jeść do tego. Wczoraj wpadła mi w ręce książeczka dla cukrzyków 1200 kcal. Okazuje się, że muszę liczyć kalorie, bo zjadam o tony za dużo i chyba dlatego nie mogę schudnąć. Nie wiedziałam... Proszę o pomoc, ile kalorii mam jeść i jakieś przepisy na proste, dostępne potrawy.

Witam!

Pani zapotrzebowanie energetyczne kształtuje się na poziomie około 1700 kcal. Podczas stosowania diety odchudzającej jak najbardziej powinna Pani zmniejszyć podaż kalorii do około 1200. Jednak należy zaznaczyć, że taka ilość jest bardzo mała i istnieje ryzyko powstania niedoborów pokarmowych. Dlatego warto udać się do dietetyka po indywidualny jadłospis ułożony według Pani potrzeb, preferencji smakowych, możliwości finansowych i stanu zdrowia. Zbyt niska podaż kalorii skutkuje również zmniejszeniem tempa przemiany materii, dlatego też niezbędna jest aktywność fizyczna. Dodatkowo po stosowaniu wielu restrykcyjnych diet np. Dukana Pani organizm już zwolnił tempo metabolizmu i odchudzanie na własną rękę może być mało skuteczne i trudne.
Dodatkowo proszę zapoznać się z artykułem z naszej strony, być może pomoże on Pani wyeliminować błędne nawyki żywieniowe http://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-zasady-zdrowego-odchudzania oraz http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe oraz z kilkoma wskazówkami, które warto wprowadzić w swoje codzienne życie.
Proszę pamiętać, że posiłki powinny być lekkie. Zawsze należy jeść śniadanie proponuję tu np. jogurt naturalny z płatkami owsianymi, siemieniem lnianym, suszonymi owocami lub orzechami i śniadanie gotowe. Zamiast musli można sięgnąć po omlet z maki pełnoziarnistej z warzywami lub po prostu pełnoziarnistą kanapkę z białkiem (chudą wędliną, rybą czy chudym lub półtłustym nabiałem) i oczywiści z warzywami. Na przekąski najlepiej sprawdzają się produkty na ząb czyi owoce, orzechy, jogurty, kefiry czy maślanki naturalne lub sałatki zrobione w domu (skropione oliwą lub z jogurtem). Obiad powinien składać się z węglowodanów złożonych (czyli kaszy, makaronu pełnoziarnistego, ryżu dzikiego czy ziemniaków - bez dodatku tłuszczu), białka (2-3 razy w tygodniu ryby, także tłuste, 2 razy w tygodniu mięso - drób, cielęcina, ale również chude części mięsa czerwonego i 2 razy w tygodniu nasiona strączkowe- fasola, cieciorka, groch, soczewica itp.) oraz warzyw. Na kolację natomiast najlepiej zjeść posiłek białkowy, który nasyci nasz organizm i przed snem nie będzie nas ssało w żołądku. Może to być posiłek gotowany np. ryba z warzywami czy pasta twarogowo-jajeczna z chlebkiem razowym z warzywami. Pomysłów jest dużo. Im bardziej posiłki różnorodne tym lepiej. Należy również pamiętać o odpowiedniej ilości płynów (minimum 2 l dziennie).

Pozdrawiam serdecznie,
mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna

Witam! Dieta + aktywność fizyczna, to najlepsze połączenie w celu redukcji tanki tłuszczowej. Dokładne, indywidualne zalecenia żywieniowe mogą być podane po zebraniu wywiadu żywieniowo-chorobowego. Wskazówki żywieniowe znajdują się na mojej stronie www.diet-coaching.xaa.pl zapraszam do jej odwiedzenia oraz zadawania pytań.
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska