Ile kalorii powinien jeść dziennie nastolatek?

Mam 14 lat i 159 cm wzrostu, ważę 57 kg. Wiem, że mam nadwagę i chcę schudnąć. Słyszałam, że dobra jest dieta liczenia kalorii, ale nie wiem, ile powinnam jeść kalorii dziennie. Proszę o odpowiedź. Dziękuję z góry.

Witam serdecznie,

Twoja masa ciała i BMI znajdują się między 75 a 90 centylem na siatkach centylowych - nie oznacza to jeszcze nadwagi, ale tendencję do niej. Nie znając składu Twojego ciała, nie można jednoznacznie stwierdzić, czy jest to nadwaga, ale na pewno Twoja masa ciała mieści się w granicach szerokiej normy. Jesteś w wieku dorastania i proporcje Twojego ciała jeszcze będą się zmieniać, a masa ciała i wzrost za jakiś czas powinny się unormować. Nie powinnaś się zatem odchudzać, tylko postawić na zdrowe odżywianie i zwiększoną aktywność fizyczną. Jeśli ograniczysz drastycznie ilość kalorii w diecie, to równocześnie pozbawisz się wielu niezbędnych składników odżywczych.

W Towim wieku przy niskiej aktywności fizycznej (przy siedzącym trybie życia) powinnać spożyć około 2100 kcal dziennie, a przy umiarkowanej (jeśli więcej się ruszasz) około 2450 kcal.

Pozdrawiam