Ile kalorii powinnam jeść po diecie?

Witam. Mam 1m70 i ważę około 46/47 kg. Obecnie spożywam ok. 800 kalorii na dzień, chciałabym jednak zwiększyć limit i zacząć jeść więcej, ale nie chciałabym dopuścić do tego, że przytyje... Przynajmniej nie jakoś znacząco. Ile kalorii powinnam jeść? I jak je dokładać, by nie doprowadzić do efektu jojo? Czy 50/100 na tydzień wystarczy? Dodam, ze ostatnie 3 miesiące byłam na diecie niskokalorycznej i pewnie mam spowolniony metabolizm (przed 800 jadłam 2 miesiące 600). Bardzo proszę o rzetelna pomoc, chciałabym utrzymać wagę, która z trudem udało mi się zdobyć Dziękuje i pozdrawiam
KOBIETA ponad rok temu

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Opisany przez Ciebie system odchudzania jest bardzo źle dobrany. Minimalna energetyczność diety powinna wynosić 1000 kcal, gdyż tylko taka jest dobrze zbilansowana i pokrywa zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze i witaminy. Nie da się skonstruować odpowiednio zbilansowanej diety poniżej 1000 kcal.

Plan dietetyczny poniżej 1000 kcal powinien być stosowany koniecznie z suplementacją składnikami odżywczymi, tylko w otyłości, która zagraża życiu.

Nie gwarantuję, że nie nastąpi u Ciebie efekt jo-jo. Przy tak dobranej diecie, wywołałaś duże niedobory składników odżywczych, w na pewno niezbędnych witamin. Organizm będzie dążył do wyrównania niedoborów.

Powinnaś jak najszybciej przejść na dietę powyżej 1000 kcal. Nie mogę jednak podać konkretnej kaloryczności, gdyż nie podałaś swojego wieku oraz poziomu aktywności fizycznej.
Wychodząc z diety redukcyjnej, powinnaś zwiększać kaloryczność diety, jednocześnie obserwując swój organizm. Można dodać ok. 100 kcal przez 2-3 dni.

Pozdrawiam