Ile kalorii spożywać, aby schudnąć?

Mam niecałe 18 lat, przy wzroście 163 cm ważę 56 kg. Chciałabym trochę schudnąć (5kg), ale za bardzo nie wiem jak się za to zabrać. Ćwiczę codziennie od 30 do 60 minut, czasem trochę więcej. Ile kalorii dziennie powinnam spożywać? Co stanie się, gdy będę zjadać dziennie 500 kcal? Taka ilość kalorii zdecydowanie mi wystarcza na cały dzień. Proszę o jakieś rady.

Witam,
Bardzo dobrze, że jesteś aktywna. Aby określić Pani całkowite zapotrzebowanie energetyczne musiałabym mieć troszkę więcej informacji, ponieważ zależy ono od płci, wieku, trybu życia oraz stanu zdrowotnego organizmu, odżywienia i wielu innych czynników. Jednak stanowczo nie powinnaś zjadać 500 kcal dziennie. Diety tak nisko energetyczne to diety niedoborowe w składniki pokarmowe, dlatego można wywołać nimi dużo szkód w organizmie. Mam nadzieje, że nie będzie się Pani tak odżywiała. Tymczasem proszę przeanalizować swój sposób żywienia i spróbować go dostosować do kilku wymienionych przeze mnie zasad. Proszę zjadać 4-5 mniejszych posiłków w ciągu dnia, starając się, żeby posiłki były rozmieszczone równo w czasie. Proszę wyeliminować z diety wszelkie produkty przetworzone (dania gotowe, fast-foody, wody kolorowe) na rzecz samodzielnie przygotowywanych posiłków. Spożywane przez Panią śniadania powinny być pożywne, nie wolno ich omijać. Może to być jogurt z płatkami owsianymi i bakaliami, kanapki na pieczywie pełnoziarnistym z chuda wędliną. Ogólnie menu powinno być różnorodne, bogate w pełnowartościowe białko (chude wędliny, sery twarogowe, jaja, produkty fermentowane, ryby), tłuszcze zwierzęce proszę zamienić na roślinne oraz unikać węglowodanów prostych (cukierki, słodycze) na rzecz złożonych - brązowy ryż, makaron pełnoziarnisty. Dodatkowo proszę spożywać 1,5 do 2 l wody mineralnej.
W razie jakichkolwiek pytań służę pomocą.
Pozdrawiam

Witam serdecznie!
Zapotrzebowanie energetyczne zależy m.in. od płci, wieku, wzrostu, masy ciała, aktywności fizycznej i stanu zdrowia. Bez szczegółowych informacji ciężko ustalić prawidłową kaloryczność diety i wskazówki do niej.
Po ogólne wskazówki żywieniowe i przepisy zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska

Przede wszystkim Pani masa ciała jest prawidłowa.
Jeśli mimo to, chciałaby Pani schudnąć ok. 5 kg, to biorąc pod uwagę wszystkie dane, które tu Pani podała, Pani zapotrzebowanie kaloryczne powinno wynosić ok. 1700 - 1900 kcal, zakładając aktywność fizyczną.

pozdrawiam
Justyna Marszałkowska-Jakubik
t. 600-376-913
Centrum Dietetyczne Prolinea

Witam Podaje Pani za mało informacji aby ustalić zapotrzebowanie kaloryczne.Absolutnie nie polecam aby zjadać dziennie 500 kcal jest to stanowczo za mało.
Pozdrawiam

witam Panią,

w tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat aby ustalic zapotrzebowanie kaloryczne ale waha się ono w granicach około 2tys. kcal wiec zdacydowanie nie polecam diety 500kcal!!! Jest to głodówka a nie racjonalne odchudzanie. Zby niskokaloryczna dieta doprowadzi jedynie do zwolnienia przemiany materii a później do efketu jo-jo.
Jeżeli chciałby Pan podejść do sprawy profesjonalnie to proponuje ułożenie indywidualnej diety. Wymaga to jednak zebrania wywiadu żywieniowego i zdrowotnego. W tym celu zaprosiłabym Pana na konsultację dietetyczną. Pacjentów przyjmuję w Warszawie. Jeżeli nie jest Pan z Warszawy prowadzę również konsultacje online.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk