Ile mogę jeszcze schudnąć? I dlaczego zniknęła mi miesiączka?

Mam 13 lat, około 161 cm wzrostu. Kilka miesięcy temu ważyłam 63 kg, ostatnio jednak szybko schudłam i zatrzymała mi się miesiączka. Teraz wydaje mi się, że po tym schudnięciu, znów przybrałam na wadze. Jednak rodzice mówią, że wcale nie, że tak jak schudłam, tak jest. Moja waga to średnio 60 kg (nie mam wagi w domu, nie wiem więc dokładnie). Najgorzej jest u mnie z nogami, reszta ciała jest w miarę w porządku, ale z brzucha też chcę zrzucić kilka centymetrów. Nie wiem jednak czy mogę, skoro miesiączki nie mam od 2 miesięcy. A ostatnio miałam ją regularnie. Wszyscy mówią, że jest akurat i nie muszę nic zmieniać. Zależy mi na ładnej figurze, ponieważ idę do gimnazjum i chcę ładnie wyglądać. Czy powinnam schudnąć? Jeśli tak, to jak (bez szczególnych diet) i ile?
13 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Twoje BMI wynosi 23,1 i znajduje się na 90 centylu, od którego rozpoznaje się nadwagę. Nie mogę u Ciebie jednoznacznie stwierdzić nadwagi, ponieważ nie znam składu i budowy Twojego ciała, a w tym wieku naturalne jest, że dziewczęta przybierają na wadze i zwiększa się zawartość tkanki tłuszczowej. Nie wiem też, jak się odżywiasz i w jaki sposób schudłaś. Na pewno jest to sygnał ostrzegawczy, że powinnaś zwrócić większą uwagę na to, co jesz i więcej się ruszać.

W związku z zanikiem miesiączki powinnaś udać się na konsultację lakarską. Na pewno nie powinnaś odchudzać się drastycznymi metodami, aby sobie nie zaszkodzić. Odchudznie u dzieci i młodzieży wygląda nieco inaczej i polega głownie na zdrowym odżywianiu, ograniczeniu słodyczy i innych wysokalorycznych przekąsek:
http://portal.abczdrowie.pl/odchudzanie-dzieci

Zapoznaj się również z piramidą żywienia, według któej powinnaś się odżywiać:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...

Regularne ćwiczenia na mięśnie brzucha nie powinny Ci zaszkodzić, ponieważ wpływają na kształtowanie mięśni, a nie na ogólne chudnięcie.

Pozdrawiam