Ile mogę urosnąć?

Witam serdecznie:) Mam 15,5 lat. W chwili obecnej mierzę około 180 cm. Gram w siatkówkę, więc moje pytanie brzmi: ile mogę urosnąć? Moja mama ma około 175 cm, tato około 183 cm. Tak jak wspomniałem uprawiam sport, raczej zdrowo się odżywiam. W przyszłym roku chciałbym iść do szkoły z siatkówką, a tam wzrost jest potrzebny. Więc ile mogę urosnąć przez rok? A ile do 19 lat? Wiem, że to zależy od badań i genów, ale na podstawie państwa doświadczenia chciałbym oszacować, ile skoczę do góry. Proszę o odpowiedź. Gorąco pozdrawiam. :)

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Panie Michale, mimo najszczerszych chęci nie potrafię udzielić odpowiedzi na Pana pytanie.

Tempo naszego wzrostu zależy od czynników genetycznych, których nie da się zmodyfikować, oraz środowiskowych, na które mamy pewien wpływ - dieta bogata w witaminy i minerały, aktywność fizyczna, unikanie używek. Wpływ na  wzrost ma także prawidłowa gospodarka hormonalna organizmu. Ale tempo wzrostu każdego jest inne i nie da się sztywno określić, jaki bedzie ostateczny wynik.

Jednak jest Pan jeszcze młody i myślę, że jak najbardziej parę centymentrów jeszcze Pan podrośnie, a jedyne co Pan może zrobić, to po prostu tak jak do tej pory, dbać o zdrowy styl życia.

Życzę wielu wygranych meczów i wymarzonego wzrostu :).

Pozdrawiam.