Ile msV otrzymuje człowiek podczas badania tomografii komputerowej?
Witam chciałbym się dowiedzieć ile msV otrzymuje człowiek podczas tomografii komputerowej głowy, i jaka jest dawka tego promieniowania jeśli to jest dwufazowa tk głowy, czy tk dwufazowe głowy może wywołać raka mózgu ?

MĘŻCZYZNA, 29 LAT ponad rok temu
Tomografia komputerowa 3D
Tomografia to badanie, które może posłużyć wykryciu schorzeń neurologicznych lub laryngologicznych. Obejrzyj film i dowiedz się więcej na temat tomografii komputerowej w trójwymiarze.
Witam serdecznie,
Dawka promieniowania rentgenowskiego w przypadku badania tomografii komputerowej głowy to 2-4 mSv, w zależności od tego czy badanie jest z kontrastem czy bez.
Dawki promieniowania rentgenowskiego stosowane w diagnostyce radiologicznej, w tym TK, są dawkami bezpiecznymi, aczkolwiek nie wolna przesadzać z ilością ich wykonywania. Dlatego też badanie TK można wykonać tylko i wyłącznie na podstawie skierowanie od lekarza, który zleca badanie jeśli jest taka konieczność, aby postawić prawidłową diagnozę oraz na podstawie wskazań klinicznych.
Na chwilę obecną nie są znane dowody łączące z związek przyczynowo-skutkowy wykonywaniem badań radiologicznych ( w tym TK), a ewentualnym wzrostem zachorowania na nowotwory złośliwe (w tym mózgu).
Jeśli ma Pan dalej wątpliwości to proszę zasięgnąć opinii lekarza zlecającego badanie lub radiologa w Pracowni TK.
Pozdrawiam.