Ile powinna ważyć 13-latka o wzroście 150 cm?

Witam . Mam naimię Anita mam 13 lat. Ważę 48 kg. Prowadze normalny tryb życia często jestem w ruchu mam 150cm.wzrostu Chcę schudnąc jem mało niż zazwyczaj a nawet bardzo nie jem kolacji może kanpkę i starczy moje śniadenie to bułka i jogurt. Czy powinnam w tym wieku wazyc 48 kg ???
13 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Twoja masa ciała jest prawidłowa, dlatego nie ma powodu do zmartwień. Zalecałabym jednak zwiększyć liczbę posiłków w ciągu dnia, bo aktualnie prawdopodobnie nie dostarczasz odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych swoje mu organizmowi. Zalecane jest spożywanie 5 mniejszych objętościowo posiłków. To dodatkowo reguluje metabolizm i zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Ważne jest też codzienne spożycie warzyw i owoców.

Witaj, Twoja masa ciała jak na ten wiek jest w miarę prawidłowa. Nie ma konieczności odchudzania u Ciebie- zamiast wprowadzenia różnego rodzaju diet odchudzających proponuję trochę uregulować styl życia - głównie chodzi o regularność posiłków. Posiłków w diecie powinno być 5 zjadanych co 3-4 h. Powinnaś jeść wg schematu: Śniadanie - przed wyjściem do szkoły około godziny 7:00-8:00, kolejny posiłek II śniadanie - około godziny 10:00 w szkole, kolejny posiłek III posiłek w szkole około godziny 13:00, następnie Obiad około 16:00 i kolacja około 19:00. Nie jedzenie kolacji nie jest dobrym pomysłem gdyż nie można głodzić organizmu- w konsekwencji będzie on gromadził jeszcze więcej tkanki tłuszczowej niż do tej pory. Regularność jedzenia jest podstawą utrzymania prawidłowej masy ciała.
Posiłki : śniadanie, II śniadanie, III posiłek w szkole i kolacja - powinny być niewielkimi posiłkami np, jajko z dwoma kanapkami warzywami, jogurt z musli, kiełbasa drobiowa z kanapkami i warzywami, jajecznica z dwóch jaj na łyżce masła z pieczywem itp, Obiad powinien składać się z jednego dania - bardzo ważną sprawą jest nie przesadzanie z olejem czy innymi tłuszczami dodawanymi do smażenia. Można wykorzystać jedną łyżkę oleju lub masła o przygotowania obiadu.

Witam, w wieku 13 lat i przy wzroście 150cm powinna Pani mieć indeks masy ciała BMI pomiędzy 17,3 a 20,6. W Pani przypadku jest to BMI = 21,3, czyli niewiele więcej niż dolna granica normy. Jeżeli przyjąć tą proporcję to powinna Pani ważyć maksymalnie 46kg. Na pewno, aby zgubić te 2 kg nadwyżkowe zalecane jest regularne jedzenie posiłków, kolacja także powinna być jedzona. Może niekoniecznie kanapki na kolację. Z dużym prawdopodobieństwem jedzone jest białe pieczywo. Dlatego na śniadanie oraz kolację powinno być jedzone pieczywo pełnoziarniste żytnie zamiast pieczywa czy jasnych bułek. Do tego proszę pamiętać o dużej ilości warzyw i owocem kończyć posiłek. A także o piciu wody w ilości 1,5 litra dziennie.

Witam,
proszę pamiętać że jesteś w wieku intensywnego rozwoju. Dbaj by jeść 4-5 razy dziennie, kolację 3 godziny przed snem. Zarówno Twoja waga jak i wzrost będą się teraz zmieniać, a restrykcyjna dieta czy odchudzanie może zaburzyć prawidłowy rozwój. Jeśli chcesz zadbać o siebie staraj się przede wszystkim unikać słodkich napojów, słodyczy i wysokokalorycznych przekąsek. Możesz również zwiększyć aktywność fizyczną, to również wysmukli sylwetkę.
Pozdrawiam

Witam, Twoja masa ciała jest odpowiednia, dlatego nie powinnaś stosować żadnej diety. Musisz jednak wiedzieć, jakich błędów żywieniowych nie popełniać, aby tkanka tłuszczowa nie odkładała się w problematycznych miejscach. Ogranicz słodycze, słodkie i gazowane napoje oraz produkty typu fast food, tłuste i słone przekąski oraz gotowe dania. Wprowadź kilka zmian w swój sposób odżywiania. O prawidłowych zasadach odżywiania przeczytasz tutaj http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-odzywianie Pamiętaj też, aby ćwiczyć regularnie minimum 3-4 razy w tygodniu po ponad 30 minut – tylko wtedy skutecznie spalimy tkankę tłuszczową. Pozdrawiam.