Zapytaj lekarza

1 , 0 2 1 , 3 0 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ile powinna ważyć 13-latka o wzroście 150 cm?

Witam . Mam naimię Anita mam 13 lat. Ważę 48 kg. Prowadze normalny tryb życia często jestem w ruchu mam 150cm.wzrostu Chcę schudnąc jem mało niż zazwyczaj a nawet bardzo nie jem kolacji może kanpkę i starczy moje śniadenie to bułka i jogurt. Czy powinnam w tym wieku wazyc 48 kg ???
13 LAT ponad rok temu

Jak rozpoznać warzywa i owoce dobrej jakości?

Roma Wojtewicz Dietetyk, Poznań
76 poziom zaufania

Witam Twoja masa ciała jest prawidłowa, dlatego nie ma powodu do zmartwień. Zalecałabym jednak zwiększyć liczbę posiłków w ciągu dnia, bo aktualnie prawdopodobnie nie dostarczasz odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych swoje mu organizmowi. Zalecane jest spożywanie 5 mniejszych objętościowo posiłków. To dodatkowo reguluje metabolizm i zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Ważne jest też codzienne spożycie warzyw i owoców.

0

Witaj, Twoja masa ciała jak na ten wiek jest w miarę prawidłowa. Nie ma konieczności odchudzania u Ciebie- zamiast wprowadzenia różnego rodzaju diet odchudzających proponuję trochę uregulować styl życia - głównie chodzi o regularność posiłków. Posiłków w diecie powinno być 5 zjadanych co 3-4 h. Powinnaś jeść wg schematu: Śniadanie - przed wyjściem do szkoły około godziny 7:00-8:00, kolejny posiłek II śniadanie - około godziny 10:00 w szkole, kolejny posiłek III posiłek w szkole około godziny 13:00, następnie Obiad około 16:00 i kolacja około 19:00. Nie jedzenie kolacji nie jest dobrym pomysłem gdyż nie można głodzić organizmu- w konsekwencji będzie on gromadził jeszcze więcej tkanki tłuszczowej niż do tej pory. Regularność jedzenia jest podstawą utrzymania prawidłowej masy ciała. Posiłki : śniadanie, II śniadanie, III posiłek w szkole i kolacja - powinny być niewielkimi posiłkami np, jajko z dwoma kanapkami warzywami, jogurt z musli, kiełbasa drobiowa z kanapkami i warzywami, jajecznica z dwóch jaj na łyżce masła z pieczywem itp, Obiad powinien składać się z jednego dania - bardzo ważną sprawą jest nie przesadzanie z olejem czy innymi tłuszczami dodawanymi do smażenia. Można wykorzystać jedną łyżkę oleju lub masła o przygotowania obiadu.

0

Witam, w wieku 13 lat i przy wzroście 150cm powinna Pani mieć indeks masy ciała BMI pomiędzy 17,3 a 20,6. W Pani przypadku jest to BMI = 21,3, czyli niewiele więcej niż dolna granica normy. Jeżeli przyjąć tą proporcję to powinna Pani ważyć maksymalnie 46kg. Na pewno, aby zgubić te 2 kg nadwyżkowe zalecane jest regularne jedzenie posiłków, kolacja także powinna być jedzona. Może niekoniecznie kanapki na kolację. Z dużym prawdopodobieństwem jedzone jest białe pieczywo. Dlatego na śniadanie oraz kolację powinno być jedzone pieczywo pełnoziarniste żytnie zamiast pieczywa czy jasnych bułek. Do tego proszę pamiętać o dużej ilości warzyw i owocem kończyć posiłek. A także o piciu wody w ilości 1,5 litra dziennie.

0

Witam, proszę pamiętać że jesteś w wieku intensywnego rozwoju. Dbaj by jeść 4-5 razy dziennie, kolację 3 godziny przed snem. Zarówno Twoja waga jak i wzrost będą się teraz zmieniać, a restrykcyjna dieta czy odchudzanie może zaburzyć prawidłowy rozwój. Jeśli chcesz zadbać o siebie staraj się przede wszystkim unikać słodkich napojów, słodyczy i wysokokalorycznych przekąsek. Możesz również zwiększyć aktywność fizyczną, to również wysmukli sylwetkę. Pozdrawiam

0

Witam, Twoja masa ciała jest odpowiednia, dlatego nie powinnaś stosować żadnej diety. Musisz jednak wiedzieć, jakich błędów żywieniowych nie popełniać, aby tkanka tłuszczowa nie odkładała się w problematycznych miejscach. Ogranicz słodycze, słodkie i gazowane napoje oraz produkty typu fast food, tłuste i słone przekąski oraz gotowe dania. Wprowadź kilka zmian w swój sposób odżywiania. O prawidłowych zasadach odżywiania przeczytasz tutaj http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-odzywianie Pamiętaj też, aby ćwiczyć regularnie minimum 3-4 razy w tygodniu po ponad 30 minut – tylko wtedy skutecznie spalimy tkankę tłuszczową. Pozdrawiam.

Dietetyk w poradni dietetycznej JeszFresh w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy