Ile powinna wynosić waga w ciąży?

WAGA W CIĄŻY. Dzień dobry. Mam takie pytanie na temat mojej wagi. Jestem w 26 tygodniu ciąży. Przy wzroście 160 moja waga wynosiła przed ciążą 74 kg. Teraz waze 82 kg i chciałabym wiedzieć czy jest to prawidlowa waga,i czy tyje prawidłowo i czy mogę przytyć bardzo dużo czego bym nie chciała. Na twarzy, rękach i nogach nie przytyłam, tylko mam brzuch. Dodam jeszcze ze ostatnio mam ochotę na coś słodkiego co przed ciążą nie jadalam słodyczy ale ograniczam teraz. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

Dzień dobry,

minimalna ilość kilogramów, które kobieta powinna przytyć podczas ciąży to 7kg.
Norma fizjologiczna to ok 10 -12 kilogramów.

Oczywiście często zdarza się, że kobiety tyją więcej, ale zazwyczaj jest to skutkiem nadmiernego jedzenia - odkłada się więcej tkanki tłuszczowej.
Należy pamiętać, że w trakcie trwania ciąży zapotrzebowanie na energię wzrasta dopiero w 2 połowie ciąży, i jest większe o ok. 400 kcal.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

Witam,
Przed ciążą miała Pani nadwagę dlatego w czasie ciąży zaleca się aby przyrost masy ciała wynosił 7-11 kg. W chwili obecnej Pani masa ciała oscyluje wokół prawidłowej maksymalnej masy ciała dla kobiety w 26 tc. Do końca ciąży powinna Pani przytyć 3-4 kg. Dokładniejszych informacji udzieli Pani lekarz ginekolog podczas wizyty. Zamiast słodyczy może Pani spożywać owoce, galaretki ze świeżych soków owocowych, desery pod postacią: jogurtu naturalnego, kefiru czy maślanki z orzechami, musli, otrębami oraz owocami.
Pozdrawiam

Ponieważ przed ciążą miała Pani nadwagę, nie powinna Pani przybrać więcej niż 4kg do końca ciąży. Są to oczywiście pewne założenia - jedną z ważniejszych rzeczy jest teraz, by odżywiała się Pani ZDROWO - tj. pełnia kolorów, warzywa, owoce, strączki, orzechy i inne dobrodziejstwa :) Im lepiej się Pani odżywi, tym więcej dobrego dostanie maluszek.
W każdym razie w ciąży się nie odchudzamy - to jest naczelna zasada.

Proszę również pamiętać o teście OGTT (obciążenia glukozą) - powinien go Pani zlecić prowadzący ginekolog.

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Pani masa ciała przed ciążą była powyżej normy, dlatego powinna Pani przytyć w trakcie całej ciąży maksymalnie 11 kg. Największy wzrost masy ciała przypada na ostatni trymestr, dlatego warto zrezygnować ze słodyczy, przejść na zdrową racjonalną dietę, gdyż nadwaga w ciąży niesie za sobą negatywne konsekwencje zarówno dla mamy jak i dziecka. Dziecko może urodzić się bardzo duże, co może utrudniać poród lub paradoksalnie bardzo małe - spowodowane nadciśnieniem mamy. Nadciśnienie w ciąży upośledza dopływ krwi oraz substancji odżywczych, dlatego może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

Warto również przeczytać: Minerały w diecie przyszłej mamy
http://poznan.mojdietetyk.pl/artykuly/mineraly-w-diecie-przyszlej-mamy.html?c=8

Serdecznie Pozdrawiam