Ile powinnam jeść kalorii i jakie sporty uprawiać, by przytyć równomiernie po drastycznym odchudzaniu?

Mam 18 lat i jestem kobietą. 6 miesięcy temu ważyłam 53 kg, przy wzroście 168 cm. Nie byłam gruba, ale zaczęłam się odchudzać. Dziś ważę 45 kilogramów i od dwóch miesięcy nie mam miesiaczki. Bardzo żałuję podjętej decyzji. Teraz dopiero zdałam sobie sprawę, że wyglądałam dobrze, miałam świetną figurę. Teraz jestem wychudzona okropnie, brak mi biustu. Próby przytycia mi nie wychodzą, bo tyję tylko w udach i pośladkach okropnie i nigdzie więcej (a chodzi mi o masę górnej części ciała, nóg nie mam chudych). Jadłam 600 kalorii dziennie, bez tłuszczu i cukru. Ile powinnam teraz jeść, by nie było efektu jo-jo? Jak zwiekszać racje żywnościowe? Mam jeść słodycze? Co robić, by mniej tyć w udach i pośladkach, a więcej w górnej części ciała. Pomóżcie, bo już nie mam siły...

Witam!

Rozpoznanie anoreksji jest wysoce prawdopodobne!!! Twoje aktualne BMI to 15,9 kg/m2. Wartości <17,5 stanowią jedno z podstawowych kryteriów rozpoznania anoreksji.

Pozostałe kryteria rozpoznania to:
1. Utrata masy ciała została spowodowana celowym unikaniem "tuczącego" pożywienia lub innymi sposobami, jak: prowokowanie wymiotów, intensywne ćwiczenia fizyczne, stosowanie środków przeczyszczających lub odwadniających, tabletek odchudzających.
2. Występuje stałe zaabsorbowanie obawą przed przytyciem oraz narzucanie sobie niskiego progu masy ciała.
3. Zaburzenia hormonalne powodujące brak miesiaczki, zaburzenia libido i potencji lub inne zaburzenia hormonalne.

Typowe dla anoreksji jest również nieprawidłowe postrzeganie swojego ciała, jako zbyt grubego, pomimo iż rzeczywista waga jest znacznie poniżej dopuszczalnej normy. Znaczna utrata masy ciała jest związana z ryzykiem wielu groźnych powikłań ze strony układu pokarmowego, krążenia, zaburzeń metabolicznych i elektrolitowych.

Anoreksję należy różnicować z innymi zaburzeniami psychicznymi, jak depresja, zaburzenia osobowości, zaburzenia psychotyczne oraz wieloma chorobami internistycznymi, np. nadczynnością tarczycy, chorobą Crohna, nowotworami itd.

Dlatego też, w Twojej sytuacji konieczna jest konsultacja u  lekarza psychiatry oraz lekarza internisty, który zleci odpowiednie badania i ewentualnie skieruje do innego specjalisty, np. endokrynologa. Do psychiatry nie jest potrzebne skierowanie.

Podstawowa metodą leczenia anoreksji jest psychoterapia.

Powrót do prawidłowej masy ciała powinien być stopniowy, zapotrzebowanie kaloryczne zależy od rodzaju wykonywanej pracy oraz aktywności fizycznej.

Z pozdrowieniami