Ile powinnam przyjmować kalorii?

Cześć! Jestem dziewczyną w wieku 15 lat i ważę 49kg mam 170 cm wzrostu. Dużo ćwiczę: biegam, jeżdżę na rowerze, gram w siatkówkę, jeżdżę na rolkach i zawsze ćwiczę na w-f. Nie chce już więcej chudnąć. Wcześniej się odchudzałam- nie jadłam słodyczy i fast-foodów, ogólnie też mniej jadłam, unikałam tłustych i słodkich potraw. Jakie jest moje zapotrzebowanie kalorii przy takim wysiłku fizycznym, aby przytyć i utrzymać wagę?
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

rzeczywiście już nie powinnaś chudnąć, ponieważ doprowadzisz się do niedowagi. Twoja masa ciała jeszcze mieści się w granicach normy, ale jest bliżej tej dolnej granicy.

To dobrze, że nie jadłaś tłustych potraw, fast foodów i słodyczy, ale potraktuj to jako element zdrowej diety, a nie odchudzania. Od czasu do czasu możesz sobie pozwolić na coś słodkiego, czy bardziej kalorycznego, ponieważ dużo się ruszasz i choćby na poprawę samopoczucia, ale postaraj się zastosować do prostych wskazówek zdrowego odżywiania, wówczas nie powinnaś mieć problemów z wagą:

- jedz 3 większe posiłki i 2 mniejsze przekąski w ciągu dnia
- najwięcej kalorii w diecie powinno pochodzić z węglowodanów złożonych (kasze, pieczywo razowe, płatki, ryż brązowy) - jedz 5-6 porcji dziennie
- pamiętaj o białku (mięso, produkty mleczne, ryby, jaja, strączki) - zjedz przynajmniej 2 porcje dziennie
- nie zapominaj o zdrowych tłuszczach, takich jak oliwa, czy olej roślinny - zjedz około 2 łyżek dziennie, dodatkowo możesz jeść niewielki ilości orzechów i pestek dyni, czy słonecznika
- codziennie jedz warzywa (około 4 porcji) i owoce (około 2 porcji)
- pij przynajmniej 1,5-2 litry wody

Nowe normy na energię zalecają w Twoim wieku (15 lat) około 2100 kcal przy małej aktywności fizycznej i około 2400 kcal przy umiarkowanej aktywności fizycznej.

Pozdrawiam