Ile powinnam przytyć i jak?

Witam Mam 13 lat. Ważę 39 kg. Wzrost 159 cm. Prowadzę bardzo aktywny tryb życia, bo jestem w klasie siatkarskiej i mam 16 godzin wf-u w ciągu tygodnia. Ile muszę przytyć, aby mieć idealną wagę i co muszę jeść, żeby tego dokonać? Z góry dziękuję za odpowiedź
13 LAT ponad rok temu

Witam,

Twoja masa ciała wskazuje na dolną granicę normy, nie masz niedowagi, dlatego nie musisz się obawiać. Z wiekiem nasze ciało zmienia się, rozwija i rośnie. Jesteś w wieku dojrzewania, dlatego ten proces jest u Ciebie bardzo aktywny. Mimo to powinnaś zadbać o właściwą dietę i odżywiać się zgodnie z zasadami prawidłowego żywienia, które znajdziesz w artykule http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki
Dodatkowo powinnaś uwzględnić w swojej diecie składniki niezbędne do pracy mięśni i intensywnego wysiłku. Mimo, iż jesteś bardzo szczupła, nie powinnaś nadrabiać kilogramów jedząc słodycze, produkty typu fast-food czy pijąc słodkie i gazowane napoje. Dostarczają one bowiem kalorii, ale nie mają prawie żadnych wartości odżywczych i witamin niezbędnych do prawidłowego rozwoju i regeneracji mięśni po wysiłku. Dlatego odżywiaj się zdrowo i sięgaj po pełnowartościowe produkty.

Postaraj się stosować do poniższych zaleceń:
- zwiększ częstość posiłków - przynajmniej 3 duże posiłki i 3 przekąski (tak, aby spożywać minimum 5 posiłków dziennie);
- odstęp między posiłkami nie powinien być dłuższy niż 3 godziny. Staraj się jeść, co 2-3 godziny;
- jedz przekąski wysokokaloryczne, o małej objętości - zdrowe i pożywne, np. orzechy, koktajle mleczne, mleczno-owocowe, jogurty, suszone owoce;
- unikaj jednak pustych kalorii - słodyczy, produktów typu fast-food- zwiększą masę tłuszczową a nie mięśniową;
- przed treningiem na około 2 godziny jedz posiłki zawierające węglowodany złożone - ryż, makaron, kasze, produkty pełnoziarniste (pieczywo, płatki, otręby);
- po posiłku jedz produkty zawierające cukry proste - owoce świeże lub suszone (mogą być w połączeniu z białkiem, np. koktajl owocowo-mleczny);
- jedz drób (bez skóry) i ryby (także tłuste), unikaj mięs tłustych i smażonych;
- nie zapominaj o warzywach.

Pozdrawiam