Ile powinnam schudnąć i jak? Proszę o radę

Witam! Mam 12 lat 156/157 cm wzrostu i nieszczęsne 60,5 kilo wagi :( Jestem kobietą :) Mam 4 razy w tygodniu w-f po 45 minut. Do szkoły chodzę raczej na piechtę przez prawie 10 minut. Na nic nie choruję. Nie wiem czy muszę iść do dietetyka... Od 14 lutego do 21 lutego schudłam 2,5 kilo (z 62 do 59,5) Teraz waga się trochę podniosła i stoi w miejscu.Chciałabym schudną do 55 kilo :) Jak to zrobić? Jaką dietę powinnam stosować i czy powinnam schudnąć jeszcze mniej? Tylko jak?

Redakcja abcZdrowie

Twoją prawidłową wagę do ukończenia 18 lat określają siatki centylowe. Wg nich dla twojego wielu i wzrostu odpowiednia masa ciała to około 45 kilogramów. Twoja obecna waga jest więc o wiele za duża, ale istnieją sposoby na skuteczne i zdrowe odchudzanie. Na początek ważne abyś prześledziła dokładnie swój dzienny jadłospis, najlepiej z pomocą któregoś z rodziców czy opiekunów.

Zapisz ile jesz posiłków w ciągu dnia, ile razy sięgasz po przekąski, po co najczęściej,  czy pijesz odpowiednią ilość płynów.  Musicie zastanowić się wspólnie jakie błędy w codziennych zwyczajach żywieniowych są powodem twojej nadwagi. Jeśli sądzisz że jej przyczyną mogą być zaburzenia zdrowotne koniecznie zgłoś się do lekarza pediatry. Zleci konieczne badania i udzieli porady. Najczęściej jednak tyjemy z powodu nieprawidłowego odżywiania się. Jesteś nastolatką, dojrzewasz, twoje ciało i gospodarka hormonalna zmieniają się.

Ważne abyś nawet podczas odchudzania nie przesadzała i zawsze dostarczała swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Wybieraj produkty jak najmniej przetworzone, naturalne. Jasne pieczywo, i makarony zastąp produktami z pełnego ziarna. Słodkie, owocowe jogurty zamień na naturalne i sama dodaj ulubione owoce. Na przekąski wybieraj warzywa, i owoce. Niech twój talerz obiadowy w połowie wypełniają warzywa. I koniecznie ureguluj pory spożywania posiłków. To bardzo ważny element zdrowego odchudzania. Nie wychodź do szkoły bez śniadania.

W ciągu dnia jedz co około 3-4 godziny. Nie rezygnuj z kolacji ale zjedz ją najpóźniej o 20, około 3 godziny przed snem. Pamiętaj że prawidłowe odchudzanie to odpowiednio dobrane produkty i regularne posiłki. Nie jedząc, czy spożywając tylko 2 czy 3 posiłki, nie schudniesz. Organizm zacznie pobierać energie z twoich mięsni a wszystko co dostarczysz z pokarmem zmagazynuje w postaci tłuszczu.