Ile powinnam ważyć? Jak schudnąć?

Mam 13 lat. Ważę 45kg. Mój wzrost to 148cm. Moim problemem są uda i brzuch. Mam zajęcia sportowe dwa razy tygodniowo po jednej godzinie. Z w-f mam 6. Na śniadanie jem płatki lub wafle ryżowe. Na obiad jem sushi lub kotleta z ziemniakami. Kolacji zazwyczaj nie jadam, a jeśli już to kanapki z chudym serem i sałatą. Piję wodę. Co zrobić żeby schudnąć i czy muszę schudnąć?

13 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według siatek centylowych Twoja masa ciała oscyluje około 40 centyla, zaś wzrost oscyluje około 5 centyla. Oznacza to, że jesteś znacznie niższa niż większość innych dziewczynek w Twoim wieku. Ponadto Twoja masa ciała jest zbyt wysoka w stosunku do wzrostu, co oznacza nadwagę. Zdecydowanie powinnaś porozmawiać o tym z rodzicami i skonsultować się z lekarzem pediatrą. Ponadto powinnaś pomyśleć o zmianie nawyków żywieniowych. Proponujemy, byś zapoznała się z zaleceniami piramidy żywienia, która określa prawidłowe zasady żywienia.
Zgodnie z jej zaleceniami:
- jedz 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach i nie podjadaj między nimi,
- wyeliminuj z diety słodycze, ciasta, desery, słodzone napoje oraz słone przekąski (chipsy, paluszki, solone orzechy, fast foody) będące bogatym źródłem soli i tłuszczu,
- ogranicz spożycie tłuszczu - wybieraj chude gatunki mięs, ryby, chudy nabiał,
- jedz dużo warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych,
- pij wodę mineralną, soki bez cukru, herbaty ziołowe i owocowe, unikaj coli i gazowanych napojów,
- unikaj potraw smażonych (placków ziemniaczanych, naleśników, panierowanego mięsa), jedz produkty gotowane, duszone lub pieczone.