Ile powinnam ważyć? Jaką dietę powinnam zastosować?

Jestem dziewczyną i mam 14 lat. Ważę 61 kg przy wzroście 173 cm. Uważam, że jestem za gruba i mam kompleksy. Koleżanki mi mówią, że nie jestem gruba, a ja w to nie wieżę. Wstydzę się chodzić na basen. Ile powinnam ważyć? Jaką dietę powinnam zastosować? Proszę o pomoc!

Witaj,
Twoja waga jest jak najbardziej prawidłowa. Absolutnie nie jesteś za gruba. Jesteś wysoka jak na swój wiek (wzrost na poziomie ok. 97 centyla), natomiast Twoja waga jest w normie (BMI skorelowane ze siatkami centylowymi na poziomie ok. 50 centyla).
Nie powinnaś się odchudzać, bo odchudzanie w Twoim wieku może być groźne dla zdrowia.
Na pewno korzystne będzie dla Ciebie stosowanie zdrowych nawyków żywieniowych:
- regularność posiłków - najlepiej 5 razy dziennie, średnio co 3 godziny, o tych samych porach, koniecznie jedz śniadania,
- wybór zgodny z piramidą,
- unikanie produktów niezdrowych/tuczących - fast foody, chipsy, słodycze, gazowane napoje słodzone,
- picie wody,
- aktywność fizyczna - min. 30 minut dziennie.
Wprowadzenie tych zasad w życie pozwoli Ci utrzymać prawidłową wagę.
Pozdrawiam Cię serdecznie,
Agnieszka Kuczewska