Ile powinnam ważyć przy wzroście 170 cm?

Na imię mam Wioletta, mam prawie 18 lat i ważę 75 kg przy wzroście 170 cm. Czuję się bardzo źle ze swoim wyglądem, gdyż jestem stanowczo za gruba! Ludzie się ze mnie wyśmiewają, co jest bardzo bolesne. Większość moich koleżanek jest szczupłych, co tym bardziej skłania mnie do tego, aby stracić na wadze. Nie przyjmuję żadnych leków, ani nie robiłam żadnych badań. Bardzo proszę o pomoc! Pozdrawiam. Wioletta.
ponad rok temu

Witaj,

Przede wszystkim przejmowanie się tym, co mówią inni w niczym Ci nie pomoże, a może jedynie popsuć humor i chęć do działania. Twoja masa ciała może nie jest idealna, ale z pewnością nie jesteś aż tak „gruba” jak sądzisz. Twoje BMI (wskaźnik masy ciała) wynosi 25,95, co oznacza, że jesteś na dolnej granicy nadwagi. Wystarczy stracić parę kilogramów, aby mieć prawidłową masę ciała. Osiągniesz to za pomocą odpowiednich nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej.

Bardzo ważne jest regularne spożywanie 4-5 posiłków, co 2-3 godziny. Porcje powinny być małe i nie przekraczać dziennego zapotrzebowania na kalorie. Dlaczego jest to takie ważne? Badania dowodzą, że wydłużanie przerw między posiłkami do kilku godzin powoduje silne odkładanie się tkanki tłuszczowej. Organizm broni się w ten sposób, jest to jego sposób na przetrwanie w „cięższych czasach”.
Równie ważne jest spożywanie zdrowych produktów i stosowanie technik kulinarnych bez dodatku tłuszczu.
Poza tym codziennie spożywaj:
5 porcji produktów zbożowych
4 porcje warzyw
3 porcje owoców
2 porcje produktów mlecznych
2 porcje tłuszczów roślinnych (2 łyżki oliwy lub oleju roślinnego)
1 porcję mięsa, ryby lub ich zamienników (nasiona warzyw strączkowych

Sport wpływa nie tylko na szczupłą sylwetkę, ale i dobry humor i zdrowie. Warto więc się do niego przekonać. Dla osób z nadwagą szczególnie polecany jest rower i pływanie. Ćwiczenia te nie obciążają układu kostnego oraz stawów i nie nadwerężają ścięgien. Dodatkowo wykorzystują wszystkie partie ciała i nie wymagają zbyt dużego wysiłku, dzięki czemu ćwiczysz dłużej, mniej się męczysz, a tkanka tłuszczowa się spala! Polecam również ćwiczenia ze strony www.abccwiczenia.pl.

Pamiętaj, że odchudzanie zaczyna się w głowie, co oznacza, że powinnaś zastanowić się po co to robisz i czy tego chcesz. Drugim etapem jest analiza swojego dotychczasowego sposobu żywienia- czy jesz wtedy, gdy masz zły humor, coś Cię trapi, czy robisz to bez przerwy- i zmiana tych zachowań. Odchudzanie nie zawsze przychodzi łatwo, ale jeśli dzięki temu poczujesz się lepiej powinnaś dążyć do celu mimo przeciwności (zachcianek). Prawidłowy spadek masy ciała to 0,5 do 1 kg w ciągu tygodnia i dzięki temu pozostanie trwały.

Pozdrawiam.