Ile powinno spać 9-miesięczne dziecko?

Witam, mój synek ma 9 m-cy. Od kiedy przerwałam nocne karmienie bardzo źle śpi w nocy. Tak jest od 1,5 m-ca. Nigdy nie był śpiochem, ale gdy go karmiłam, w nocy budził się raz i spał do rana. Dziś budzi się w nocy ok. 2 - 6 razy. W zasadzie w większości pomaga podanie smoczka, żeby się uspokoił, ale ma problemy z zaśnięciem, a w dzień śpi raz, od 50 min do 2 godz. Na noc zasypia ok 20.30 i budzi się o 6 rano, nie chce iść wcześniej spać pomimo moich wielokrotnych prób. Myślałam, że to może z głodu. Przesunęłam ostatni posiłek na 20.30, ale to nic nie zmieniło, w dzień jest bardzo żywym dzieckiem, raczkuje, więc na wieczór jest wymęczony. Bardzo proszę o poradę czy to normalne zachowanie. Dziękuję.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Szanowna Pani!

Nerwowość, częste budzenie się w nocy i trudności w zasypianiu Pani synka mogą być spowodowane zbyt radykalnym zaprzestaniem karmienia w nocy. Karmienie dziecko traktuje również jako zaspokojenie potrzeby bliskości z matką. Jeżeli karmi Pani synka piersią i zbyt szybko zrezygnowała Pani z karmienia w nocy, to takie objawy mogą stanowić naturalna reakcję dziecka. W takiej sytuacji dobrze jest stosować metodę małych kroczków, jeśli jednak dziecko budziło się w nocy raz i później dobrze spało, może warto wrócić do tego nawyku? Proszę zaobserwować reakcję dziecka po wróceniu do nocnego karmienia. Myślę, że sprawę warto byłoby dodatkowo skonsultować z lekarzem pediatrą.

Z tego co Pani pisze synek jest żywym, wesołym i prawidłowo rozwijającym się dzieckiem.

Pozdrawiam serdecznie!