Ile razy można robić zabiegi na jaskrę barwnikową?

Mam 31 lat, mam jaskrę barwnikową. Miałem już operację, miałem spokój na pół roku, ale po pół roku zaczęły się problemy z ciśnieniem w oku i mam mieć zrobiony jeszcze jeden zabieg. Czy nie stracę po tym wzroku do końca, czy będę widział nadal?

Witam!

Niestety jaskra barwnikowa to jedna z cięższych postaci jaskry, tj. sprawiających duże trudności terapeutyczne, a w dodatku dotyczy przeważnie ludzi młodych - najczęściej krótkowzrocznych mężczyzn.

Na pytanie "ile razy można operować jaskrę" mogę tylko odpowiedzieć, że do momentu, aż nie zostanie osiągnięte w oku zadowalające ciśnienie. Proszę pamiętać, że podwyższone ciśnienie powoduje nieodwracalne stopniowe uszkadzanie włókien nerwu wzrokowego, co prowadzi do ślepoty. Wszystkie podejmowane działania mają temu zapobiegać.

Nie da się natomiast nigdy wykluczyć wystąpienia powikłań zabiegów operacyjnych mogących nieco pogorszyć ostrość wzroku (ale niepowodujących ślepoty). Niestety trzeba dokonać wyboru.

Pozdrawiam