Ile średnio potrzeba czasu, rehabilitacji, aby osoba wróciła do pełnej sprawności motorycznej?

Witam, mój ojciec przeszedł zabieg operacyjny stawu biodrowego ze wczepioną endoprotezą. Moje pytanie brzmi ile średnio potrzeba czasu, rehabilitacji aby osoba wróciła do pełnej sprawności motorycznej, póki co chodzi o kulach. Mówię o endoprotezie wkręconej w kość udową.

Dzień dobry,

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie, ponieważ powrót do pełnej sprawności motorycznej po wszczepieniu protezy stawu biodrowego uzależniony jest od wielu czynników. Między innymi od typu użytej protezy, wieku pacjenta oraz wcześniejszej jego sprawności, choroby, która była przyczyną operacji, obecności schorzeń towarzyszących, stanu innych stawów. Niektórzy po okresie 3 miesięcy wracają do pełnej sprawności, inni potrzebują na to pół roku. Kluczową rolę odgrywa tutaj odpowiednie postępowanie fizjoterapeutyczne- wzmacnianie poszczególnych mięśni, demonstracja jak dbać o endoprotezę oraz jak z nią prawidłowo funkcjonować.

Pozdrawiam serdecznie.