Ile trenować na orbitreku i jak jeść mniej, aby schudnąć?

Witam jestem Julia mam 13 lat i waże 73 kg przy wzroście 173 .. Stosowałam już dietę baletnicy i nic .. kilka krotnie próbowałam jeść mniej ale nie mogę ... jestem pewna ze mam nadwage ... jakie cw musze wykonywac aby ta waga zeszła w dół .. chciałabym w 2 tyg schudnac 5/10 kg .. czy jest to mozliwe? jesli tak prosze o przykladowy jadlospis ... mam jeszcze pytanie ile czasu dziennie powinnam jezdzic na ornitreku Ketller . naprawde nie daje juz rady ;(

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Utrata masy ciała na poziomie 5-10kg w 2 tyg to zdecydowanie za szybko - zalecana jest redukcja o 0,5kg/ tydzień. Ponadto z uwagi na okres dojrzewania organizmu, niewskazane są jakiekolwiek diety ograniczające podaż energii, a tym samym składników odżywczych. Wbrew pozorom przechodząc na zbilansowaną dietę, na ogół nie je się mniej objętościowo, a raczej zamienia produkty niezdrowe na bogate odżywczo i mniej kaloryczne.
Warto więc wprowadzić zasady zdrowego odżywiania i stopniowo redukować masę ciała :
1) Spożywać regularnie posiłki,5 dziennie w odstępach mniej więcej co 4h
2)Unikać słodyczy i kalorycznych przekąsek typu chipsy, paluszki itp. - zastąpić je owocami, orzechami, nasionami słonecznika, migdałami, suszonymi owocami
3) Wybierać produkty mleczne o niższej zawartości tłuszczu - mleko 1,5%, jogurty, kefiry, sery twarogowe, a unikać w nadmiarze serów żółtych, typu Feta
4) Przygotowywać dania poprzez gotowanie na parze, gotowanie w wodzie i pieczenie, a unikać smażenia na tłuszczu
5) Sięgać po ciemne pieczywo, płatki owsiane, makaron razowy, ryż brązowy
6) codziennie spożywać dużo warzyw i owoców
W kwestii aktywności fizycznej polecam minimum 30 min ćwiczeń dziennie.

Witam. Aby ćwiczenia były efektywne powinnaś ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu po 40 minut. Spróbuj także innych aktywności jak pływanie/jazda na rowerze/ taniec – nie musisz trenować tylko na orbitreku.
Twoja masa ciała jest za wysoka, dlatego powinnaś zacząć prawidłowo się odżywiać. Pomyśl nad wizytą u dietetyka, porozmawiaj z rodzicami o tym pomyśle oraz o tym, jak wspólnie zmienić nawyki żywieniowe, nie tylko dla dobrego samopoczucia, ale też dla zachowania zdrowia – ponieważ otyłość zwiększa ryzyko wielu innych chorób np. cukrzycy typu II czy nadciśnienia tętniczego. Nie stosuj jednak żadnych restrykcyjnych diet odchudzających typu dieta baletnicy, ponieważ doprowadzą tylko do efektu jojo oraz Twojej niechęci do dalszej próby utraty masy ciała. Warto zapoznać się również z artykułem http://abcodchudzanie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe
Pozdrawiam.