Ile trwa radioterapia?

Witam u mojej mamy wykryto we wczesnym stadium raka szyjki macicy miała operacje radykalne usuniecie macicy jajników i węzłów chłonnych byliśmy u lekarza bo przyszły wycinki po operacji nic nie ma we wezłach chłonych tk jamy brzusznej i przeswietlenie płuc czysto lekarz powiedział że profilaktycznie kieruje mamę na radioterapię i o to bym chciał zapytać jak długo miej wiecej trwa taka radioterapia chodzi mi o cykle czytałem że jeden cykl to pięć dni, pozdrawiam serdecznie i dziękuje za odpow.

W raku szyjki macicy radioterapia uzupełniająca zabieg operacyjny trwa zwykle 5 tygodni, to znaczy 25 naświetlań w sumie.
Radioterapia odbywa sie od poniedziałku do piątku, 1 x dz z przerwą weekendową.
Często pacjentki otrzymują również dodatkowo brachyterapię czyli naświetlania dopochwowe ,ale o tym zdecydują lekarze w Centrum Onkologii.
W raku szyjki macicy radioterapia jest zwykle łączona z chemioterapią , którą otrzymuje się dożylnie, w kroplówce 1 x w tyg .