Ile węglowodanów ogólnie powinnam przyjmować codziennie?

Witam, chciałabym zadać pytanie odnośnie węglowodanów. Potrafię obliczyć ile węglowodanów ogólnie powinnam przyjmować codziennie, jednak chciałam się spytać jak powinno wyglądać spożycie cukrów prostych w przypadku osoby, która mierzy 173cm i waży 50kg?

Dzień dobry :)

Cukry proste powinny dostarczać nie więcej niż 10% energii dziennie. Przykładowo, przy diecie dostarczającej 2000 kcal, 10% czyli 200 kcal może pochodzić z cukrów prostych. 200 kcal dzielimy przez 4 (1 gram cukru dostarcza 4 kcal), czyli ostatecznie otrzymujemy 50 g cukrów prostych. Powinny być to wszystkie spożywane cukry proste, nie tylko w postaci cukru czy miodu dodawanego np. do herbaty, ale także te zawarte m.in. w żywności gotowej, w napojach, pieczywie, owocach itd.

Cukry proste dodane, czyli te które sami dodajemy do potraw, ale też te, które producenci żywności dodają do produktów podczas procesu produkcji powinny stanowić nie więcej niż 5% energii dziennie, czyli maksymalnie połowę cukrów prostych ogółem.

Ilość cukrów prostych należy obliczać w stosunku do Pani dziennego zapotrzebowania. Można je określić za pomocą kalkulatorów dostępnych w Internecie. Dokładniejsze dane na ten temat można uzyskać po wykonaniu Analizy Składu Ciała, gdzie zapotrzebowanie na energię jest obliczane na podstawie zawartości tkanki tłuszczowej i mięśniowej

W razie pytań zapraszam do kontaktu :)

Pozdrawiam,
Beata Bondyra
DIETOLOGIKA

Witam,

ogólnie rzecz biorąc cukrów prostych powinno być w diecie jak najmniej. Wyjątek stanowi dieta osób trenujących, aktywnych fizycznie. U tych osób ważne jest dostarczenie węglowodanów prostych zaraz po posiłku. Nie wiem czy Pani ćwiczy ale jeżeli tak to proszę o tym pamiętać. w przeciętnej diecie cukry proste nie powinny stanowić wiecej niż 10 % energii.
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania konsultacją zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk