Imitowanie stosunków seksualnych przez 7-latka

Mój 7-letni syn od jakiegoś czasu udaje że "robi sex" tzn imituje odgłosy i ruchy jak podczas stosunku, od kiedy zachleliśmy zwracać mu uwagę, powtarza swoje zachowanie częściej i głośniej i czeka na naszą reakcję. twierdzi że takie zachowania podpatrzył a to w telewizji a to koleżanka tak robi w szkole. Nie wiemy co z tym robić jak reagować na takie zachowanie dziecka?

Podobne zachowanie może mieścić się w normie dla wieku. Dzieci w tym czasie są ciekawe świata, a jednocześnie świetnie wyczuwają co najlepiej i najintensywniej działa na rodziców (także emocjonalnie). Warto raz wytłumaczyć synkowi- w sposób adekwatny do wieku- co oznaczają te zachowania i dlaczego nie należy ich prezentować publicznie. Powtarzające się zachowania warto ignorować (to je wygasza), wzmacniając (czyli nagradzając) akceptowane przez Państwa zachowania. Warto także powiedzieć o możliwych konsekwencjach szkolnych takiego zachowania. Ważne, by komunikaty nie były zbyt długie, ale konkretne i mówiące o konsekwencjach.

Witam,
w tym wieku takie zachowania w dalszym ciągu mogą się zdarzać, nie są niczym groźnym czy nienormalnym. Im więcej i silniej będą państwo zwracać uwagę na takie zachowania, tym dla syna te zachowania będą bardziej cenne - dostaje państwa uwagę (dla dziecka to wielka nagroda), ma wpływ na otoczenie, "coś się dzieje", itp. Ważne aby nie stosować kar! Proponowałbym przez 2-3 tyg. ignorować takie zachowania, a zwracać pozytywnie uwagę na dziecko, gdy zachowuje się "poprawnie". Zachowania te powinny stopniowo się wygaszać. Jeśli to nie pomoże proszę pomyśleć o wizycie z synem u psychologa dziecięcego.

Pozdrawiam
- Bartosz Piasecki
www.poznacsiebie.pl