Implant antykoncepcyjny w Polsce - czy mogę go usunąć?

2 lata temu, będąc w Wielkiej Brytanii, zdecydowałam się na wszczepienie implantu antykoncepcyjnego. Mogę go nosić jeszcze przez najbliższy rok. Niestety dowiedzialam się, iż wyjęcie go w Polsce wcale nie jest tak proste jakby się wydawało. Czy ginekolodzy w Polsce wyjmą mi go bez problemu? Czy powinnam raczej szukać pomocy u chirurga? A może wystarczy zgłosić się do ambulatorium w przychodni? Z góry dziękuję za wszelką pomoc w tej kwestii.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Na szczęście ma Pani jeszcze czas na wyjęcie implantu. Niestety nie udzielę Pani jednoznaczej odpowiedzi na Pani pytanie, tym bardziej, że nie podaje Pani regionu w którym mieszka.
Implanty antykoncepcyjne stale są w Polsce niedostępne, co sprawia, że nie wszyscy ginekolodzy mają doświadczenie w ich stosowaniu.

Największe doświadczenie posiadają lekarze ze szpitali klinicznych, czyli współpracujących z uniwersytetami medycznymi. Być może w Pani okolicy znajduje się właśnie taki szpital. W pierwszej kolejności radziłabym jednak porozmawiać ze swoim ginekologiem, który być może wykonywał tego rodzaju zabiegi. Jeśli nie, być może skieruje Panią do odpowiedniego ośrodka.

Inna możliwość to wizyta w poradni chirurgicznej, działającej przy każdym szpitalu z oddziałem chirurgicznym. Tam również nie powinno być problemu z wyjęciem implantu, choć nie wiadomo, czy chirurdzy będą chcieli "dotykać się" do implantu bez wskazań od ginekologa.

Pozdrawiam.