Implant - czy krwawienia ustąpią?

Witam, od około 8 miesięcy mam wszczepiony implant antykoncepcyjny. Niestety od dwóch miesięcy mam bardzo długie okresy. Ostatni około 2 tygodni, a w tym miesiącu trwa już ponad 2 tygodnie i nie czuję się zbyt dobrze. Chciałabym zapytać, czy to minie i okresy uregulują się, czy może powinnam usunąć implant? Bo tak długie okresy są uciążliwe no i boję się, że skończą się one anemią.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeżeli się dobrze orientuję, to popularne na zachodzie implanty antykoncepcyjne zawierają, w porównaniu do dwuskładnikowych tabletek, jedynie syntetyczny odpowiednik progesteronu. W tej sytuacji występuje znacznie większa szansa wystąpienia tzw. krwawień z przełamania. Tym bardziej, że nie robi się przy implancie przerw na krwawienie, jak przy tabletkach. Endometrium macicy, które powoli, ale jednak przyrasta, w pewnym momencie zaczyna się złuszczać, pomimo stałego poziomu hormonu. Jest to działanie niepożądane, ale stosunkowo często występujące przy jednoskładnikowej antykoncepcji zażywanej bez przerw na krwawienie. Myślę, że sytuacja się nie poprawi z czasem. Jeżeli krwawienia są dla Pani bardzo uciążliwe warto rozważyć zmianę metody antykoncepcyjnej.

Pozdrawiam serdecznie!