Indeks glikemiczny dla chleba graham

Jaki indeks glikemiczny ma chleb graham? Na portalu ABC Zdrowie jest odpowiedź, że max 47, a np. na innym portalu jest informacja że 65. Są to bardzo różne dane, od indeksu niskiego do za wysokiego przy diecie max ID=50. Podobnie jest z ID dla innych produktów. Jestem zdezorientowany. Gdzie mogę znaleźć dane ID dla różnych produktów, na których to danych mógłbym polegać w 100%.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam serdecznie,

obawiam się że nie znajdzie Pan źródła pewnego na 100% ponieważ IG jest równiez różny dla różnych osób. Jednym sobom " skacze cukier" po ryżu innym się podnosi niewiele.

Pozdrawiam

Rożnica w indeksach glikemicznych podawane przez różne źródła wynika z tego, ze tak naprawdę nie znamy dokładnego składu chleba, ile jest w nim dodatku mąki pszennej, jakiej ona jest jakości, czy był dodatek innych mąk (gryczana itp), jakie dodatki typu ziarna słonecznika, dyni...Nawet jeśli tabele podają 'IG to nigdy nie będzie miał Pan 100% pewności, bo musiałby Pan upiec pieczywo, dokładnie w takim składzie dla jakiego to było wyliczane np. przez Instytut Żywności i Żywienia, to kupowane w sklepie zawsze będzie się różniło.

Witam Pana,

Nie znajdzie Pan tabel, które dają 100% pewności. Różnice biorą się stąd iż chleb od różnych producentów posiada różny skład. Dodatkowo każdy z nas jest inny i w inny sposób reaguje na cukry dostarczane z pożywienia. Jest to w pewnym stopniu kwestia indywidualna.
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk