Infekcja bakteryjna a ciąża

Już od długiego czasu mam niepokojące mnie upławy. Dwa lata temu mój ginekolog zrobił mi wymaz z pochwy i okazało się, że miałam Euterococcus spp. Dał mi antybiotyk (c***********) ale nic nie pomogło, potem zmieniłam lekarza, lecz problem wciąż jest ten sam.

Wydzielina z pochwy jest żółtawa i obfita, co bardzo jest krępujące. Razem z mężem myślimy o dziecku, czy moje przypadłości mogą zaszkodzić płodowi? Czy muszę wyleczyć je przed zajściem w ciążę? Czy to jest groźne dla mnie?
Dziękuje z góry za odpowiedź.

Witam!

Czasami wyleczenie bakteryjnej infekcji w obrębie pochwy nie udaje się za pierwszym razem. Wówczas należy zastosować inny antybiotyk. Można też ponownie wykonać posiew i oznaczyć tzw. antybiogram (mówi o tym na jakie antybiotyki są wrażliwe dane bakterie).

Przed zajściem w ciążę powinna Pani wyleczyć infekcję. Oczywiście może się nic złego nie wydarzyć. Jednak zakażenie w obrębie pochwy stwarza ryzyko przeniesienia bakterii do wyższych pięter narządów rodnych i infekcji wewnątrzmacicznej. Może to być przyczyną wielu powikłań w tym poronienia.

Takie zakażenie stwarza pewne zagrożenie również dla Pani. Bakterie mogą się przenieść na pozostałe narządy układu płciowego i spowodować np. ostre zapalenie przydatków.

Proponuję udać się do swojego ginekologa w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia i ewentualnego powtórzenia posiewu.