Infekcja CMV – zagrożenie płodu

Moja 18-letnia córka jest w 30. tygodniu ciąży. Dziś wróciła z badaniami i wszystkie wyniki są ok, tylko CMV jest dodatni. Lekarz zlecił jej powtórne badanie. Mam pytanie - co to za choroba, skąd się bierze i czy może szkodzić dzidziusiowi? Pozdrawiam
ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie.

Zakażenie wirusem cytomegali (CMV)  jest  rozpowszechnione w populacji ludzkiej. Wiekszość z nas przebywa tę chorobę w dzieciństwie. Przebieg jest zazwyczaj bezobjawowy i pozostawia po sobie odporność w postaci przeciwciał IgG. Przeciwciała te stanowią skuteczną ochronę (w ok. 90% przypadków) przed nawrotem infekcji w późniejszym czasie np. w ciąży.
   W okresie ciąży zagrożeniem dla`rozwijającego się płodu jest pierwszorazowe zakażenie matki CMV. W takiej sytuacji ryzyko infekcji płodu wynosi ok. 50%. Skutkiem tej infekcji może być poronienie lub powstanie wad rozwojowych u płodu. Jednak tak poważne konsekwencje dotyczą bardzo niewielkiego odsetka zakażonych.
   Należy również pamiętać, że na podstawie jednorazowego badania przeciwciał nie można rozpoznać "świeżej infekcji" CMV, gdyż  zdarza się, że charakterystyczne dla niej przeciwciała IgM mogą utrzymywać się we krwi przez kilka lat od początku choroby.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty