Infekcja grzybicza w 28. tygodniu ciąży

Jestem w 28. tygodniu ciąży.Wymaz wykazał,że jest infekcje grzybiczna.Dostałam globułkę i maść Clotrimazole. Pomogło na trzy dni.Trzeci raz lekarz przepisał mi to samo.Czy to jest w ogóle bezpieczne dla dziecka? I czy warto brać coś, co nie pomaga? Do tego zaczęłam mieć problem z hemoroidami, lekarz przepisał krem Anusol.Nie mam żadnych zaparć, jestem aktywna)Dodam tylko,że pracuję ciężko fizycznie.Mam również niedobór żelaza.Jak sobie poradzić z infekcją? Czy warto stosować kolejną dawkę leku?

Szanowna Pani!
Niestety równowaga hormonalna w ciąży predysponuje do infekcji grzybiczych.
Infekcję należy bezwzględnie leczyc, można zastanowić się nad ewentualnie zmianą preparatu na Pimafucin.Zarówno clotrimazol jak i pimafucin są bezpieczne dla dziecka.
Niedobór żelaza należy uzupełniać preparatami doustnymi żelaza.Hemoroidy również pojawiają się u wielu kobiet w ciąży,szczególnie w II połowie kiedy powiększajaca się macicy utrudnia powrót żylny z dolne części ciała.Oczywiście zaparcia nasilają te zmiany-u Pani one nie wystepują, więc myślę,że słusznie Pani lekarz przepisał tylko maść, żeby nie dopuscić do stanu zapalneo.

Z poważaniem

Katarzyna Lewicka