Infekcja wirusem onkogennym HPV

Czy infekcja wirusem onkogennym (hpv 16, 18) również może wycofać się samoistnie z organizmu (przy "zdrowym" trybie życia, odżywianiu itd.) czy lepiej porzucić te nadzieje? Czy HPV 16 i 18 to "najgorsze" typy obarczone największym ryzykiem czy występujące najczęściej?

Witam.
Wysokoonkogenne typy HPV to głównie typ 16 i 18. Jeśli chodzi o przetrwałe zakażenie, zdania na temat samoistnej regresji są podzielone. Należy monitorować stan szyjki macicy i w razie pojawienia się niepokojących objawów, podjąć leczenie. W zachowaniu zdrowia pomoże Pani regularne wykonywanie badania cytologicznego.

Pozdrawiam