Ingerencja matki alkoholiczki w życie córki

Witam mam na imię Emila mam 20 lat i mamę alkoholiczkę od kąd pamiętam . Obecnie pogorszyło się ponieważ coraz bardziej próbuje ingerować w moje życie chciałam się oderwać od tego ale ona nie daje mi tej możliwości dzwoniąc i płacząc w słuchawkę a ja z powrotem tak wracam i jest dalej to samo. Coraz gorzej to wygląda ponieważ bardziej się awanturuje i dzwoni często z pretensjami a nawet z groźbami. Jak mam postępować ?? co zrobić by jej pomóc ?? czasami boje się aż odebrać telefon...

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam Pani Emilio!
Proszę pamiętać, że jest Pani dorosłą kobietą i ma prawo do własnego, autonomicznego życia, niezależnie od tego, co sądzi na ten temat Pani mama. Pani matka może próbować wzbudzić w Pani poczucie winy i wyrzuty sumienia i wymusić na Pani powrót do domu rodzinnego, by mieć w Pani wsparcie. Pani jako osoba współuzależniona, nadodpowiedzialna za sytuację w domu rodzinnym może ulegać namowom matki, rezygnując ze swojego własnego życia i podporządkowując swoje życie problemom rodzinnym, których mianownikiem jest alkoholizm matki. Niestety, nie pomoże w ten sposób Pani matce, a jednocześnie może zniszczyć Pani swoje własne życie. Najlepiej, by Pani matka podjęła leczenie antyalkoholowe w ośrodku leczenia uzależnienia od alkoholu pod okiem dobrego psychoterapeuty. Pomóc mogą spotkania w grupach AA. Pani natomiast niech się skupi na sobie i swoim zdrowiu. Może warto pomyśleć o terapii DDA albo uczestnictwie w grupach wsparcia dla osób współuzależnionych? Proszę się nad tym zastanowić.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Rozumiem, ze trudno się Pani oderwać, i tak jak mama ingeruje w Pani życie, tak Pani tez jest cały czas związana, a trochę sama się przywiązuje i w ten sposób wzmacnia to, co się dzieje. To błędne koło. Warto zacząć myśleć o sobie i tym, co Pani może zrobić dla siebie i czego potrzebuje dla siebie. Nie da Pani rady zmienić mamy, ani uratować jej, jeśli to ona sama nie będzie chciała się uratować.
Oderwać sie to znaczy nie dać możliwości wkręcenia się z powrotem w błędne koło, w tę grę. Pozwolić doświadczyć alkoholikowi konsekwencji jego picia i awanturowania się zamiast załagadzać (np krzyczysz na mnie przez telefon, jasno i stanowczo mówię, ze sobie tego nie życzę, komunikuje, żebyś przestała, jeśli to nie skutkuje kończę rozmowę). Gorąco tez polecam kontakt w Poradnia AA dla osób współuzależnionych i rodzin osób uzależnionych.