Insulinooporność w ciąży

Witam Przed ciążą wykryto u mnie insulinoopornosc. Glukoza na czczo 85mg/dl po 1h - 86 a po 2 h - 84. Insulina odpowiednio 6.5 mU/l, 62 i 39,40. Czy teraz kiedy zaszłam w ciążę powinnam nadal stosować dietę? Czy dieta powinna być bardzo restrykcyjna? I jakie mogą być powikłania przy insulinoopornosci (takie jak utrzymanie ciąży, zdrowie dziecka itp)?

Szanowna Pani,

Wartości glikemii w teście OGTT są prawidłowe, co wyklucza w chwili obecnej cukrzycę ciążową. Ważne jest, aby Pani dieta była dobrze skomponowana i dostarczała maluszkowi wszystkich niezbędnych do rozwoju elementów. Z uwagi na insulinoopornośc sugerowałbym ograniczenie w spożyciu węglowodanów prostych i jeśli nie ma Pani przeciwwskazań, to oczywiście regularną aktywność fizyczną, która korzystnie wpływa w przypadku insulinooporności - wystarczą dłuższe spacery 4-5 x w tygodniu. Test OGTT Z 75 g glukozy powinna Pani wykonać między 24 a 28 tygodniem ciąży lub w przypadku wstąpienia pierwszych objawów, które mogłyby sugerować cukrzycę, takich między innymi jak: wzmożone pragnienie, wielomocz, osłabienie i senność w ciągu dnia, a także pojawienie się zmian ropnych na skórze oraz stanów zapalnych narządów moczowo-płciowych. Warto również oznaczyć TSH. Zalecane wartości w ciąży niezależnie od trymestru to TSH < 2,5.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz