Interakcja między grejpfrutem i pomelo a tabletkami antykoncepcyjnymi

Witam. Chciałabym dowiedzieć się o interakcję między grejpfrutem i pomelo a tabletkami antykoncepcyjnymi. O ile wiadomo, że grejpfuta należy unikać, jak to jest z pomelo? Czy w ogóle należy wykluczyć te owoce z diety, czy może wystarczy zachować odstęp między ich spożyciem a połknięciem tabletki antykoncepcyjnej? W tym tygodniu zjadłam kawałek pomelo a po 5 godzinach zażyłam tabletkę antykoncepcyjną. Powinnam się dodatkowo zabezpieczać? jak długo? Pozdrawiam

Dzień dobry,

Związki zawarte w cytrusach (grejpfruty, pomelo, cytryny pomarańcze), często wchodzą w interakcje z lekami.
Dlatego też nie zaleca się ich spożywanie tuż po lub przed spożyciem tabletek.
Odstęp 4-5 h jest wystarczający.

Proszę także unikać dużych ilości błonnika (np. musli, otręby, napar lnu), tuż przed lub po zażywaniu tabletek.

Co więcej podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych wstępują niedobory kwasu foliowego. Nie wolno także się opalać - słońce, solarium.